Egy éve, az útvonaltervezős Garmin-térképek közzététele után álltam neki annak a fejlesztésnek, hogy lehetne domborzatmodellt is beletenni. A MapSource és az újabb GPS-ek ugyanis tudnak magasságokat kezelni, és van is olyan gyári Garmin-térkép, amelyik használja ezt (US Topo 24k v3). Harmadszori (többnapos) nekifutásra végül sikerült előállítanom saját területről domborzatmodelles térképet.
Íme képernyőképek a Gerecse egy részéről:
1500 m közepes terület sűrűbb szintvonalakkal
3000 m nagy terület, csak 50 méteres szintvonalak
700 m nagy nagyítás ritka szintvonalakkal
Felhívnám a figyelmet a legalsó sorban látható koordináta-kijelzésre, ami az egeret folyamatosan követve jelzi az aktuális magasságot. A tervezett útvonalak profilja is ebből a magasságból épül, sokkal finomabb eredménnyel, mint a 10 méteres szintvonalakból képzett lépcsős profil.
A domborzatmodell erősen tömörített, az itt látható terület néhány 10 kilobájtot foglal el a GPS memóriájából. A képernyőképek tesztkörnyezetben készültek, a teljes bevezetéshez még sok lépést automatizálnom kell.
A domborzatmodelles térképek nem tűrik azt, ha egy térképen belül vannak domborzatos és domborzat nélküli szelvények, így a jelenleg használatos különálló szintvonalas megoldást át kell alakítanunk. Jobb is így, mert a MapSource nem kezelte jól a vonalak együtt futását, néha felülre, néha alulra rajzolt a szintvonalakat. |