turistautak.hu térképrészleteK+ jelzés GPS-szel
[ english
, FTom hozzászólásai
új hozzászólás | témák listája

Összesen: 17 db hozzászólás

FTomhozzászólásai | válasz erre | 2020.05.20 10:47:37 (6975)
Ez az útvonal rajta volt a Cartographia kiadású Debrecen és környéke térképen, emiatt is tartottuk meg illetve újítgattuk egy ideig. A térképet kb. 2003 óta nem adják már ki, emellett a Diószegi út azon szakaszán mára már jelentős a forgalom. Előbbiek miatt nem érdemes jelzett utat fenntartani ott. A TuHu-n sem hagytuk meg. Az AK pecsét jelzése megmaradt ezen a szakaszon egészen az arborétumig, de már nem frissíti senki. Az MTSz-nek javasoltuk a Bánki iskolához tenni az egyik pecsétet (megtették), és még meghagyták a másikat az arborétumnál, amit a kerékpárosok miatt érdemesnek mondtunk fenntartani. Sorsa bizonytalan.

Ez a régi MTSz-lista (jó, hogy előkerestétek - legutóbb nem találtam meg, és hiányoltam) valóban nagyon hasznos volt, és szerettük is volna karbantartani, aktualizálni, de elvették a jogosultságunkat. És egyre hátrább szorult elérhetőségben, végül már megszűntnek is hittem. A mi tájegységünkben garas rendelkezett magasabb jogosultsággal, és az útszakaszok alapleírásait is nagyrészt ő alakította ki, mi pedig kiegészítettük , frissítettük, ameddig lehetett.
Majd még válaszolok az általatok felvetett legutóbbi gondolatokra, most ennyire jutott idő.
[előzmény: (6968) olahtamas, 2020.05.19 13:38:17]

FTomhozzászólásai | válasz erre | 2020.05.17 23:34:53 (6960)
Persze, hogy nem a pénz számít a festésnél, anélkül is ment korábban is. (Mellesleg a pályázatok szemléletében, a jelentős időt felemésztő terepi előkészítés, fotós dokumentálás nem is méltányolandó semmiség).
A megbecsülést, érdemi válaszokat, a partnerséget hiányoljuk már évek óta. Igaz ez a helyi turistautak problémakörére is.
Nem az excel tábla a lényeg, hanem hogy az MTSz adott egy ilyen formátumot, abban kérték és meg is kapták a választ, de három és fél év óta nem lépnek az ügyben. Tehát, hogy az ötéves ciklusokra bontott festési tervet központilag akarták koordinálni, aztán semmi sem történt.
Ha érkezett volna megkeresés, állásfoglalás ebben a hosszú időszakban, hogy központilag nem megy, de támaszkodnának a helyiekre, vagy kihirdetnék, hogy vállalkozókat keresnek a megoldásra, az becsülendő lett volna.
A mostani hírből sem az következik, hogy a helyiekre támaszkodnának (logikusan írod: annak van rálátása, aki ismeri), és hogy az MTSz-nek ne lenne kapacitása "lemenni", bejárni. Semmi nem utal arra, hogy az MTSz-en kívül van-e, kell-e más közreműködő.
Éppenséggel a fordítottja cseng ki a cikkből, amit már Hev is kiemelt: az MTSz ”azon dolgozik, hogy az országos turistaút hálózatot teljes egészében feltérképezze. Ezt a feladatot nyolc kiváló terepi szakember végzi”.
A tábla ügy témából azt kell érteni, hogy mire vezet, ha nem támaszkodnak helyismeretre (amit végül beismertek), és azért is lesz valami használhatatlan. Ha a mostani hírverés szerint haladnak, azaz minden eldől a szakavatott bejárásokkal, központilag, akkor mégiscsak járhatunk hasonlóan. Itt a párhuzam.
[előzmény: (6959) olahtamas, 2020.05.17 20:35:07]

FTomhozzászólásai | válasz erre | 2020.05.17 09:07:24 (6958)
Köszönöm a választ, és hogy megtaláltad a régi nyilvántartás részeit! Amit a hajdutura honlapon találtál, az egy elég régi és aktualizálásra váró állapot. Nem is az alapján lehetett volna továbbindulni, hanem például azon excel táblázatból, melyet (mint írtam) három és fél éve megküldtünk az MTSz-nek.
A megyei honlapi információk frissítéséhez, illetve a jelen aktuális teendőihez vártuk-várjuk az MTSz közreműködését, válaszát stb. az említett dátum óta. Tehát megbeszélni, bejárni azokat az utakat, melyeken ma is lehet és érdemes túrázni, fenntartani.
És talán nem távolról eldönteni, mint az ominózus, használhatatlan útjelző táblák megtervezését, kihelyezését.
Lenne mit tisztázni. Csak egy példa: hogyan folytatódjon Pallag és Bocskaikert között a piros sáv, mely szakaszt éppen a csapatoddal együtt jártunk végig akkor, amikor még nem vágta ketté a (közben megépült) 354-es út.
Festésre nem tudok megyei vállalkozó társakat. Az utolsó pályázatnál teljes felújítást várt el a minősítő, holott bárki számára végig jól követhető, kapujeles festés történt. Akár le is lehetne mindent vakarni, ha annyira használhatatlannak vélték. Mindenesetre az aktivitási kedvet sikerült elvenni. Lehet, hogy kiváló minőségű és szabványos jelek felelnek csak meg, de ennyi ideje itt senkinek nem volt anno. De ahogy tapasztaljuk, MTSz-szervezéssel sem tolongtak évek óta sem sehonnan, hogy felújítsák a megyei jelzéseinket.
Tehát az említett megyei turistautakról sem egyeztetési, sem tájékoztatási hajlam nem tapasztalható a "központból" felénk az utóbbi években. Akár bejárásról, kijelölésről, festésről lenne szó. Emiatt is írtam itt neked.
[előzmény: (6957) olahtamas, 2020.05.17 07:58:47]

FTomhozzászólásai | válasz erre | 2020.05.17 01:05:29 (6956)
Csak reménykedni lehet, hogy tényleg hasznos lesz majd, amit a turistautak felméréséről szóló mostani hír valós eredményként jelez. Senki nem vitatja, hogy járják az országot hozzáértő felmérők (legutóbb tavaly ősszel, az új AK igazoló füzet sürgetővé váló kiadása miatt jelen is voltak a megyénkbeli kék szakaszokon).
Az összes egyéb (nem országos kék) jelzésű turistaúttal kapcsolatos hivatalos bejárásokról, egyáltalán a kijelölés/megtartás vagy nyilvántartás koncepciójáról semmit nem oszt meg az országos központ például a mi megyénkkel (Hajdú-Bihar). Már három és fél éve. Pedig 2016 decemberében sürgősséggel kértek kimutatást a Szövetségünktől.
Talán már nincs is szükség a helyismeretre, a helybeli turisták, ott élők tapasztalataira. Központilag tudni lehet, mit érdemes felmérni, kijelölni turistaútnak, mindez látható a mikroszkóp alatt?
Mellesleg a korábbi, megyénkénti nyilvántartást sikerült jó mélyre süllyeszteni, kikerült a honlap archívumából is. Még sokáig nem lesz új, de már ne is lássuk, mire építkezzünk?
[előzmény: (6952) olahtamas, 2020.05.16 07:56:42]

FTomhozzászólásai | válasz erre | 2019.12.04 21:07:05 (6912)
Nincs felmérésem onnan. A hajdú-bihari területekről illetve a megyénkhez közeli egyes békési részekről vannak méréseim és ismereteim. Segíthet a bejáráshoz a korábban említett módszerrel letölthető gpx. Esetleg áttöltheted a készülékedre. Jó utat és köszi!
[előzmény: (6911) Güszi, 2019.12.04 15:16:36]

FTomhozzászólásai | válasz erre | 2019.12.03 21:34:54 (6910)
Az AK változásait szerkesztem Hajdú-Biharban és Békés egy részén.
[előzmény: (6909) Güszi, 2019.12.03 09:14:31]

FTomhozzászólásai | válasz erre | 2019.11.21 10:08:27 (6886)
Úgy látom, hogy a hivatalos honlapon a folyamatos változás követésének a "trükkje" ez: az oldalsó térképen már láthatók az új nyomvonal-részletek pirossal, míg a régi, eddig hivatalos, teljes nyomvonal halványabban, rózsaszínnel. Ez utóbbit ajánlja fel letölteni gpx-ben. Ha viszont kiválasztunk egy szakaszt a legördülőből, akkor azt jeleníti meg a térképen, és az ahhoz rendelt gpx-ben már az új útvonalat tudjuk letölteni.
A Szerző tippje alatti egyik utalás alapján ("Kattints a cím alatt és a kép felett található listázóra, majd a legördülő menüből válaszd ki a téged érdeklő Alföldi Kéktúra szakaszt!") próbáltam ezt ki.
@hev: Zsákánál a Rhédey kastély melletti országútra kerül(t) át a nyomvonal, rövidesen feltüntetem a TuHu-n.
[előzmény: (6874) V_Gabor, 2019.11.20 17:50:27]

FTomhozzászólásai | válasz erre | 2019.11.20 15:18:27 (6873)
Lehet, hogy elveszett a sorok között, de esetünkben általában nem arról volt szó, hogy festettek volna vagy láttunk volna egyáltalán valamilyen fehér alapot. Netán bárki kitáblázta volna, hogy itt járhatatlan a jelenlegi AK. Útvonal bejárások történtek (részben közösen), továbbá térképvázlatokon és táblázatokban szerepeltek tervezett útvonalak, vagy alternatívák. Határidő és a véglegesítés ténye nem volt megadva. Csak azt mondták, hogy majd a honlapon értesítik a turistákat, "folyamatosan". Ha pedig volt olyan kisebb szakasz, ahol mégis nekiláttak festeni, és közölték velünk, azokat a javításokat meg is tettem a TuHu-n.
[előzmény: (6872) olahtamas, 2019.11.20 13:18:58]

FTomhozzászólásai | válasz erre | 2019.11.20 11:11:55 (6870)
Amíg nem hirdetik ki, hogy fel is festették, addig megtévesztő lenne meglévőként feltüntetni. Emiatt vártam, és addig csak a térképi szakaszok nevében szerepeltettem a készülő változást.
Friss közlés, további változások az Alföldi Kéken: Megújult az Alföldi Kéktúra hetedik szakasza.
Nagyrészt már frissítettem a térképen, még folytatom.
[előzmény: (6851) olahtamas, 2019.11.07 11:08:45]

FTomhozzászólásai | válasz erre | 2019.11.07 09:04:13 (6850)
Megnézem majd, hol lehet még frissíteni. Főleg Hajdú-Bihart és a Nyírséget érinti most. Október közepén az MTSZ delegáltjaival és az erdészettel együtt bejártunk ebből egy hosszabb szakaszt, illetve mi, helyiek külön is voltunk további helyszíneken.
Egyeztettünk a bejáráskor, hogy mindenki ismerje az aktuális állapotot, illetve hová lehet vagy kellene áthelyezni. A TuHu-n már akkor feltüntettem több leendő változást, de csak ott helyeztem át az AK-t, ahol már át is festették Németh Csabáék. Egyébként vannak trekkjeim a TuHu-n még hiányzó részekről is.
Megvártam a mostani hivatalos közlést, hogy frissítsek, persze nem baj, hogy ilyen gyorsan besegítettél. Köszönjük!
[előzmény: (6849) olahtamas, 2019.11.07 07:44:34]

FTomhozzászólásai | válasz erre | 2019.09.24 20:35:01 (6842)
Az MTSz az egész AK-t újra mérte és új igazolófüzetet tervez kiadni. Táblázatba foglalták a helyszíneken tapasztalt problémákat, megoldási javaslatokat. Sok helyen terveznek útvonal-változtatást. Úgy látom, köztük vannak azok is, melyeket a facebook-bejegyzés említ. Hajdú-Biharban nem csak az említett két területen (Nyíracsád-Gánás-hegy között és a volt Zudortanyánál: új tulajdonos Demjén), hanem például Hencida-Bojt között (az M4 építése miatt terelés van, és még kérdéses, hol lesz majd átjárás, hogy a régi nyomvonal részben visszaállhasson), Létavértesnél, a Fancsikai-tavaknál, a Halápi csárdánál stb. is módosulás várható.
Most csak a megyénket említettem, innen van biztos információm: az erdészet (Nyírerdő) segítségével, az MTSz képviselőivel közösen rövidesen bejárunk minél több kérdéses helyszínt. A helyiek ismerete (erdészek, turisták) remélhetően jó irányba visz.
[előzmény: (6841) Hev, 2019.09.24 15:19:25]

FTomhozzászólásai | válasz erre | 2019.05.04 13:48:22 (6772)
Az egyértelműség kedvéért, most beszéltem a megyei elnökkel (amúgy mindenről frissen tájékoztatni szokott). Nem kaptunk semmilyen értesítést az MTSZ-től. A megyei szövetség honlapján mindenesetre már egy hónapja szerepeltetjük a terelés hírét, amit innen a fórumról tudtunk meg, és vettünk köszönettel.
Valahogy elmaradoznak a hírek az országos központtól, és hírleveleket sem kapok már régóta a turistaút szakbizottságtól.
Remélhetőleg még fennáll, hogy az MTSZ támaszkodik, számít a megyei szervezetekre*. A jelzésfestésnél például az volt érvényben, hogy kikérik a megyei szervezetek véleményét, addig ne fessen senki, úgymond jóváhagyás nélkül régi vagy új utat.
És persze útjelző vezető nélkül amúgy sincs engedélyezve, tehát az túlzás, hogy "bármilyen szervezet" csak úgy nekikezdhessen festeni.
*2016-ban összeállítást kértek és küldtünk is a megyében nyilvántartott utakról (sajnos, azóta semmi hír a továbblépésről), idézek a megyei vezetők 2016. decemberi találkozójának összefoglalójából: "Országos turistaút nyilvántartás összehozásán dolgozunk. Ehhez kértük be az egyes megyékben nyilvántartott utakat. Ezen az alapon szeretnénk tovább folytatni a felmérésünket és a jelzésfestést is, állami források bevonásával."
[előzmény: (6769) olahtamas, 2019.05.04 09:38:14]

FTomhozzászólásai | válasz erre | 2019.05.04 13:08:00 (6771)
Gábor és Tamás! Köszönjük az tájékoztatást. Az sajnos fennáll, hogy nem értesítették a megyei szövetséget, ezért is voltak kétségeim.
[előzmény: (6768) V_Gabor, 2019.05.04 08:58:29]

FTomhozzászólásai | válasz erre | 2019.05.03 22:23:36 (6766)
Most már csak az a kérdés, hogy csupán "kijelölésre került" az új nyomvonal, vagy fel is festették (az MTSZ hírből nem derül ki). Mert ha nem, akkor nagyrészt az eredeti festés felel meg a terepi valóságnak, és a térképen a K* a helyére került K sáv jel sem felel meg a valóságnak. Az MTSZ semmilyen tájékoztatást nem küldött a megyei természetjáró szövetségnek az áthelyezésről illetve új K sáv jelek és törlő keresztek megfestéséről.
[előzmény: (6763) Hev, 2019.05.02 20:30:32]

FTomhozzászólásai | válasz erre | 2019.05.02 19:47:21 (6762)
Köszönjük! Güszi már írt erről márciusban (6702. sz. hozzászólás) és web-en át is vezette az ideiglenes nyomvonalat a Berettyó töltésén haladó útra.
[előzmény: (6761) Hev, 2019.05.01 23:06:41]

FTomhozzászólásai | válasz erre | 2013.04.26 15:15:29 (5395)
Nyírmártonfalvától délre az AK útja megváltozott, a bekerített erdőrészt délről kerüli ki az új nyomvonal.
http://termeszetbarat.hu/turistautak/harmashegyalja_va._-_rabauer-erdo_-_letai-er_-_buzitapuszta

FTomhozzászólásai | válasz erre | 2012.01.26 10:05:57 (5170)
Valóban bekerítették Nyírmártonfalvától délre a Csikós-erdő egy részét, vaddisznóskert lett belőle. A Gúti-erdészethez tartozik. Ígérték, hogy próbálnak kerülőutat ajánlani, mert bemászni nem szabad, de az ismételt kérésre a válasz és a segítség elmaradt.
Közben kiderült, hogy ha délről kerülnénk el ezt az erdőrészt az új jelzéssel, akkor az már a Halápi-erdészet területe. Ott viszont rövid idő alatt másodjára történt vezetőváltás, és igen nehéz elérni a legújabbnál, hogy fogadja a megyei természetjárók illetékeseit, ez tavaly nem is sikerült.
A Mártonfalva-Vámospércs országúttól nyugatra letérő AK úton is van gond, a TuHu is jelöli a mérges kutyákat tartó tanyát. A tulajdonos Zudor úr védi ezen a módon a Gúti-éren átvezető földutat, amit sajátjának tart, vele sem sikerül boldogulni. Konkrétan engem nagy kegyesen átenged, ha előtte elérem telefonon, de egyébként nem adhatjuk közre a mobilszámát. Vagy az önkormányzat vagy az erdészet oldaláról kellene nyomást gyakorolni rá, az illetékes és a megoldási mód sem egyértelmű.
Marad a kérdéses két terület elkerülése délebbről vagy északabbról. Idén mindenképpen dűlőre kell vinnünk a dolgot.
Addig is javaslom, hogy kerüljetek északról. Azaz Buzita után követni a kéket, majd az elkerített erdő szélén északnyugatra továbbmenni Mártonfalvára.
Onnan a legdélebbi földúton (Petőrész utca végétől) az erdőszélen délnyugatra haladva lehet csatlakozni a kék úthoz Hármashegyalja felé. Így sajnos kimarad a Rabauer-erdő nagy része is.
Ha érdekel a déli kerülés lehetősége, tudok küldeni tracket, amit majd idővel meg is rajzolok a TuHu-n.
Közben láttam a geocaching-lapon, hogy Nyírmártonfalvától már jártatok nyugatra, 21-én. Mi a tapasztalat a Zudortanya környékével?
[előzmény: (5169) nagykata, 2012.01.25 18:31:58]
Egy lapon megjelenő sorok száma:

új hozzászólás | témák listája


Bejelentkezés név:  jelszó:   tárolás [regisztráció]

Felhasználónevedet és jelszavadat a geocaching.hu oldalon is használhatod!

[ kezdőlap ] [ térkép ] [ + felmérések ~ ] [ + útvonalak ~ ] [ + poi ~ ] [ belépés ] [ faq ] [fórum] [email]

A weboldal működése és tartalma folyamatos fejlesztés alatt áll, köszönettel vesszük az észrevételeket a fejlesztési ötletek oldalon.
A turistautak.hu-ra feltöltött track-eket és a letölthető térképeket, azaz térképi adatbázist az ODbL licencnek megfelelően bárki használhatja.
Minden egyéb anyag előzetes írásbeli engedély nélkül csak magáncélra használható fel. jogi tudnivalók