turistautak.hu térképrészleteK+ jelzés GPS-szel
[ english
Előzmények

bregő és andorpapahozzászólásai | válasz erre | 2007.04.27 10:22:09 (16712)
"...a 10m-es pontosságúnak kikiáltott C/A kódú polgári rendszerünk nekem továbbra is úgy tűnik, hogy ideális körülmények között lényegesen pontosabb ennél."

Kevésbé ideális körülmények között pedig lényegesen pontatlanabb tud lenni (akár 20-30 méter). Ha valaki megkérdez, hogy az időnként 1 méteres pontosságot, időnként viszont 20 méterest produkáló vevőd átlagosan milyen pontos, akkor ösztönösen átlagolni fogsz, és rávágod, hogy kb. 10 méter. És ez így természetes.

Abban szerintem is igazad van, hogy jó vételi körülmények esetén nagyon pontos tud lenni a vevő. De persze az sem mellékes, hogy álló vagy mozgó helyzetben. Tehát egy adott földrajzi pont kiszámításához egyszer tud mintát venni vagy akár 100-szor is? A turistautak.hu térképeinek rajzolásakor jön elő ez a kérdés erősen. A POI-k bemérésénél általában tényleg pár méteres eltéréseket tapasztalni, a trackek viszont a legritkábban fedik egymást, 5-15 méterre futnak egymástól, pedig elméletileg (és persze gyakorlatilag is) ugyanazon az ösvényen sétáltak végig a trackerek. A völgyek trackjei pedig nagyobb eltéréseket is mutatnak néha.

Az egésszel csak arra akartam célozni, hogy egy vevő pontosságáról vagy a műholdas rendszer által nyújtott pontosságáról általánosságban nem célszerű kijelentéseket tenni, mert ez legalább a tér, az idő, az időjárás és a domborzat függvénye, a többi tényezőről nem is beszélve, tehát nem tekinthető ezen paraméterek mentén állandónak. Innét kezdve csak a pillanatnyi pontosságnak, valamint egy adott időintervallum alatt megfigyelt átlagnak van értelme, de sem az előbbiből, sem az utóbbiból nem lehet egyértelmű és pontos előrejelzést adni későbbi időpontokra, legfeljebb tapasztalatokkal, körülbelüli várható értékekkel lesz gazdagabb az ember. Ami persze jó dolog, itt a Mecsekben van egy csomó hely, ahol már annyit jártam GPS-szel, hogy nagy pontossággal meg tudom előre mondani, mekkora lesz a HDOP érték, de nyilván ez nem tudományos eljárás, hanem "népi megfigyelésen alapuló módszer".
[előzmény: (16707) vegatti, 2007.04.26 19:36:07]

vegattihozzászólásai | válasz erre | 2007.04.26 19:36:07 (16707)
Köszönöm a kimerítő választ. De nem pont erre gondoltam. Inkább arra, hogy a 10m-es pontosságúnak kikiáltott C/A kódú polgári rendszerünk nekem továbbra is úgy tűnik, hogy ideális körülmények között lényegesen pontosabb ennél.
Persze tudom, hogy kevesebb műholddal, meg több fázishibával rosszabb lesz az eredmény, de az egy másik történet.
[előzmény: (16699) bregő és andorpapa, 2007.04.26 13:51:04]

bregő és andorpapahozzászólásai | válasz erre | 2007.04.26 13:51:04 (16699)
"Tervezem, hogy csinálok egy kis statisztikát a "mennnyit is téved igazán?" kérdésről."

Vigyázz, mert ezzel az indítómondattal már rengeteg áltudományos iromány született, butítva a témában amúgy sem túl felkészült usereket. Íme néhány gondolat, ami a témával kapcsolatban gyakran felmerül:

- Neked eddig valószínűleg szerencséd volt. Feltehetően jó időben (ami nem napsütést és vattacukrot jelent, hanem azt, hogy a légkör megfelelő feltételeket biztosított a műholdjelek egyenletes és zavarmentes terjedéséhez), jó vételi körülmények között ládáztál. Próbálj egy völgy mélyén eldugott dobozt megtalálni, 3-4 műhold közepesen gyenge jelénél már valószínűleg nem fog "háztól házig" vinni a készülék. Ráadásul a pontos megtalálás rajtad kívül a rejtő készülékén, a rejtésre fordított időn (átlagolás!) és a bemérési körülményeken is múlik. A régebbi, gyengébb vételi helyre dugott ládáknál pl. sokkal nagyobb pontatlanságot lehet tapasztalni.

- A térképről: jó közelítéssel a Garmin készülékek és a PDA-k ugyanazt a térképet használják. A turistautak.hu-ról letölthető .img fájlok ugyanis a Russa alatt is futnak, tehát a készülékek térképei között nincs pontosságbeli különbség (az már más kérdés, hogy pl. a Garmin szoftvere kicsit másként működhet, mint mondjuk a PPC-s Russa).

- Ma már tucatnyi GPS chipset van, ami köré vevőt építenek. Az újabb Garminoknál divat a SiRF III, ami a manapság kapható GPS-es PDA-k 99%-ban is megtalálható. De emellett a régi Garminokban más chip dolgozik, ahogy a Vista Cx-ben is más, a Bluetooth-os egységekről (SiRF III, Nemerix, Sony stb.) nem is beszélve. Ezek mind-mind képesek más koordinátákat adni ugyanazon a ponton, ugyanabban az időben, ugyanolyan vételi körülmények között állva is, mert más a feldolgozó rendszerük, más az érzékenységük. Ezt tovább bonyolítja az antenna kérdése is, hiszen nem elég egy jó chipset, valamivel fogni is kell a jelet. Az újabb Garminok híresek a jó minőségű antennájukról, míg az olcsó BT-s egységek általában itt maradnak el pl. egy 60CSx-tól (hiába van SiRF III mindegyikben).

- Pontatlanság. Ezt a témát itt a fórumon párszor már átrágtuk, mi magunk sem jutottunk végleges konklúzióra, de rájöttük egy-két hasznos dologra. Pl. arra, hogy a Garmin készülékek által kijelzett pontosság (EPE érték) egy áltudományos mértékegység, ami leginkább arra szolgál, hogy a felhasználók kapjanak egy kézzelfogható értéket, amit értelmezni is tudnak. Ellenben az érték kiszámításának módját a Garmin nem hajlandó elárulni, és mivel ugyanazokat a jeleket fogják az EPE-t számolni nem képes készülékek is, így valószínűleg a Garminok is a "sima" jelekből okoskodnak, mint amilyen a HDOP, VDOP és az ezekből számolható PDOP. Ezek persze csak "viszonyszámok", így egy átlaguser számára sokkal kevésbé értelmezhetők, de ezek legalább tudományosan megállják a helyüket, lehet őket definiálni, van rájuk képlet.

- Mihez viszonyítva pontos? Mennyit téved? Maga a kérdés is magyarázatra szorul, elvégre mihez képest pontos valami? Vagy mihez képest téved? Eleve honnét tudjuk, hogy téved a készülék? Tudom, kicsit nyelvtani játéknak tűnik, de maga a készülék nem téved, csupán a beérkező műholdjeleket értelmezi. Arról már a készülék nem tehet, hogy a jeleket útközben "elsöpörte" a napszél, az ionoszféra háborgása miatt késnek/sietnek a hullámok, a domboldal és az emeletes házak árnyékolnak stb. Ebből pedig már az is látszik, hogy a földrajzi helyzetünktől is függ a pontosság. Na meg a holdaktól. Nem mindegy, hogy hány műholdra van rálátás, azok jelét milyen minőségben lehet fogni stb.

Ez csak pár gondolat volt, még van vagy ezer a témával kapcsolatban, tehát látható, hogy nem egyszerű a kérdés. Én PDA-val ládázom, már a SiRF II-es vevőmmel is volt olyan, hogy méterre pontosan a ládához vezetett, de a nagykirály SiRF III-assal is előfordult, hogy bizony 15 méteres körzetben kellett keresgélni. Mindegyik teljesen természetes jelenség, ettől nem pontosabb vagy pontatlanabb egyik sem. A klasszikus elmélet pedig az (ezzel mindenki egyetért a fórumon), hogy az utolsó 20-30 méteren pedig már a környezetet érdemes figyelni, nem a készülék kijelzőjét. Az elméletet a legjobban az a tény bizonyítja, hogy a ládász párok esetében a hölgy cacher mindig megtalálja a ládát, miközben a férfi még mindig a készülék fölé hajolva halkan mormolja 10-20 méterre a ládától, hogy "pedig itt kellene lennie".
[előzmény: (16695) vegatti, 2007.04.26 12:25:37]

vegattihozzászólásai | válasz erre | 2007.04.26 12:25:37 (16695)
Tudjátok mit nem értek?

Ha ládát keresek, térkép üzemben használom a masinát. Zoomolok, amíg oda nem érek a ládára. Amit eddig szinte minden esetben tapasztaltam az az, hogy amikor a nyíl csúcsa pontosan fedi a ládát, akkor lenézek a lábam elé és ott a rejtek. Vagyis kb. 40cm-t tévedtem. Tudom, nem ilyen egyszerű, de ha belevesszük a "leolvasás" pontatlanságát is, akkor meg még jobb a helyzet. Mindezt úgy, hogy a pointerem, meg a láda is a képernyőn egy nagy, éppen 4 méteres pontosságot jelző kör közepén található.

Tervezem, hogy csinálok egy kis statisztikát a "mennnyit is téved igazán?" kérdésről.

Persze ez egy Garmin. A PDA (szerintem a térkép miatt) más lehet.
[előzmény: (16694) magpet, 2007.04.26 07:21:45]

magpethozzászólásai | válasz erre | 2007.04.26 07:21:45 (16694)
A (polgári, mindenféle korrekciók nélküli) GPS hivatalos pontossága 5-15m. Ebből egy geoládánál - figyelembe véve a bemérést és keresést - elméletben 10-30m körüli hiba is nyugodtan keletkezhet. Sőt, ha nem jók a körülmények, akkor még több.

Műszaki különbség a PDA-k között: nyilván elenyésző. Valahol Kelet-Kínában van 'A' PDA-gyár. Itt hatalmas dzsunkákon ügyes munkások PDA-belsőséget készítenek. Utána ezeket különféle "gyárakba" viszik, ahol mindenféle formájú dobozokba kerülnek. A különféle dobozokba tett belsőségeket pedig viszik a végső gyárba, ahol megkapja azt a nevet, amit a kedves megrendelő éppen kért. :)
[előzmény: (16691) gnegyzet, 2007.04.25 22:10:31]

gnegyzethozzászólásai | válasz erre | 2007.04.25 22:10:31 (16691)
Mio p550-est használok. Tapasztalat szerint elvezet a geoládáig, de az utolsó 5-10 méteren önállóan kell megtalálnom a ládát. Vezetés közben is azt tapasztaltam, hogy néha 5-6 méter eltérés mutatkozik a térképen jelölt pont és a valós helyzet között.

Nem világos számomra, hogy a hiba miből szármaik. Egyrészt a térkép pontatlansága is okozza, mert a erős tömörítés miatt nem egészen pontsak a térképek sem. Másrészt, pontatlan lehetett az a gps, amivel a láda helyét mérték, illetve amivel keresem. Ez együtt kitehetekkora hibát.

Ettől eltekintve a Mio p550-est jó készüléknek tartom. A napi tevékenységek szerevezésére is megfelelő. Bár ezt majd minden pda tudja, hiszen azonos az operációs redszerük.

Én is gondolkodtam Airis készüléken. Amikor választani kellett, akkor a jobb megjelenés döntött. Bár drágább, de nem volt műszaki különbség. Talán csak annyi, hogy a Mio p550-m nagyobb meóriával rendelkezik.
[előzmény: (16685) brico, 2007.04.25 18:03:18]

bricohozzászólásai | válasz erre | 2007.04.25 18:03:18 (16685)
Pda vásárlás előtt állok és tanácsot szeretnék kérni.Mio p550 és AirisT620 a két lehetséges áldozat.Melyiket?Személyes tapasztalatok jól jönnének:)


Bejelentkezés név:  jelszó:   tárolás [regisztráció]

Felhasználónevedet és jelszavadat a geocaching.hu oldalon is használhatod!

[ kezdőlap ] [ térkép ] [ + felmérések ~ ] [ + útvonalak ~ ] [ + poi ~ ] [ belépés ] [ faq ] [fórum] [email]

A weboldal működése és tartalma folyamatos fejlesztés alatt áll, köszönettel vesszük az észrevételeket a fejlesztési ötletek oldalon.
A turistautak.hu-ra feltöltött track-eket és a letölthető térképeket, azaz térképi adatbázist az ODbL licencnek megfelelően bárki használhatja.
Minden egyéb anyag előzetes írásbeli engedély nélkül csak magáncélra használható fel. jogi tudnivalók