turistautak.hu térképrészleteK+ jelzés GPS-szel
[ english
Előzmények

bregő és andorpapahozzászólásai | válasz erre | 2005.12.05 23:20:42 (1743)
Gondolkozni lusta amerikai népeknek való.

Tulajdonképpen 1 mondatban így foglalható össze a kérdéskör.
[előzmény: (1741) Moha bá, 2005.12.05 14:29:05]

Moha báhozzászólásai | válasz erre | 2005.12.05 14:29:05 (1741)
Tapasztalatom szerint az EPE olyan, mint a 120-as Skoda üzemnanyagszint-jelzője: saccolómű. Gondolkozni lusta amerikai népeknek való.

A DOP értékeket (HDOP, VDOP, PDOP) a vett műholdak pillanatnyi elhelyezkedéséből számítja a GPS, és abból sokféle okosságot ki lehet számítani. Az egyszeri felhasználót ebből csak az érdekli, hogy "mégis millen pontos a kütyü?". Ezért a gyártók elkezdtek mindenféle furmányos átszámításokkal egyetlen értéket csinálni belőle, ami - szerintük - méterben megadja a pontosságot.

Mivel készülékfüggő, leginkább csak arra jó, hogy tapasztalati úton megsejted, hogy mikor mennyire jó. Nekem például a GPS V-nél az jött be, hogy 4-5 méter esetén lazán felhasználom a mért pozíciót, 6-7 méter esetén már valószínű, hogy valamerre húz majd, 8 fölött komoly dologra nem használom egyáltalán, 10 fölött meg már azt sem hiszem el, hogy abban az utcában vagyok, mert itt már néha 150-200 métert is téved. Szóval az a méter nem igazán az a méter, amire az ember feltétlenül gondol.

Aztán majd biztosan egyre jobbak lesznek ezek a saccolások, meg aztán jönnek a SiRFStar III-as GPS-ek is a Garmin-okban, ami a visszavert jelekkel egészen új sportágakat hoz be a pozíciótévedés terén.
[előzmény: (1740) bregő és andorpapa, 2005.12.05 13:27:15]

bregő és andorpapahozzászólásai | válasz erre | 2005.12.05 13:27:15 (1740)
Én sokat kerestem valami DOP-EPE átszámítási algoritmus után, de míg a DOP értékekre komoly tudományos módszerek vannak (pl. http://www.itc.nl/library/Papers_2004/peer_conf/sharif.pdf), addig az EPE értékkel kapcsolatban mindenhol azt olvastam, hogy igazából összetett, és nem teljesen dokumentált módon számolják a készülékek, ráadásul vevőnként eltérő módon.

"The meaning of Garmin's EPE number is not documented and it seems to vary for one model to another and even from release to release. With the latest units it seem to reflect a probability from about 50% to perhaps as high as 63%. That is 50% of the time you will be more accurate than the EPE shown but 50% of the time you could be worse. This, of course, is only an estimate but a more conservative approach would be to double the EPE number and expect to be within that accuracy range about 95% of the time."

Ezek alapján én azt a következtetést vontam le, hogy a legpontosabb DOP-EPE átváltás amolyan néphagyomány útján művelhető, a felhasználók megfigyelései nagyjából azonos értékeket sugallnak, így ha nincsenek tudományos igényeink (diplomamunkához nem biztos, hogy elég a következő magyarázat: a Pisti vevője meg az enyém is ezt írta ki), akkor tapasztalati úton érdemes megközelíteni a kérdést. Esetleg lehetne írni egy levelet pl. a Garmin részére, hogy hozza nyilvánosságra az EPE számítás eljárását, de ennek beteljesüléséhez nyilván balgaság lenne túl sok reményt fűzni.


Bejelentkezés név:  jelszó:   tárolás [regisztráció]

Felhasználónevedet és jelszavadat a geocaching.hu oldalon is használhatod!

[ kezdőlap ] [ térkép ] [ + felmérések ~ ] [ + útvonalak ~ ] [ + poi ~ ] [ belépés ] [ faq ] [fórum] [email]

A weboldal működése és tartalma folyamatos fejlesztés alatt áll, köszönettel vesszük az észrevételeket a fejlesztési ötletek oldalon.
A turistautak.hu-ra feltöltött track-eket és a letölthető térképeket, azaz térképi adatbázist az ODbL licencnek megfelelően bárki használhatja.
Minden egyéb anyag előzetes írásbeli engedély nélkül csak magáncélra használható fel. jogi tudnivalók