turistautak.hu térképrészleteK+ jelzés GPS-szel
[ english
Előzmények

ÉvaSanKrihozzászólásai | válasz erre | 2007.03.09 17:27:06 (15178)
"Az Airis alsó-középkategóriás árú kütyüket árul, mivel még újnak számít a piacon, ezért kevesebb a tapasztalat, de állítólag nem is olyan rossz a T610/620 széria."

Tényleg nem az, kettő is van a látókörömben, egy 610 és egy 620. Mindkettőt i-go-val hajtják, hiba nélkül. Maga a márka ismeretlen, de az egyik általad is említett neves brand taiwani gyárának olcsó kütyüje.
A kettő közötti árkülönbözet oka látszólag a WiFi, azonban komplett autós szet is jár a 620-hoz.
[előzmény: (15161) bregő és andorpapa, 2007.03.09 15:11:24]

bregő és andorpapahozzászólásai | válasz erre | 2007.03.09 15:11:24 (15161)
Az autóban való navigációnak nem alapfeltétele a PDA (ezt én is így gondolom), mindjárt jön magpet, és elmondja, hogy ő szívesebben megy keresztül Európán egy Garmin Venture Cx-szel, mint egy akármilyen PDA-val. De mivel itt most a PDA a téma, ezért röviden vázolom a lehetőségeket: a PNA-kat kerüld, mert nem lehet velük rendesen ládázni, túrázni, több okból sem:
- Lebutított operációs rendszerük van, amin nem futnak azok a szoftverek, amivel jól lehet ládát keresni és/vagy túrázni (ezekről a szoftverekről "PDA a természetjárás szolgálatában" címmel írtam egy összefoglalót, letölhető innét: http://bregand.zapto.org/tuhu/pda-gps.pdf).
- Mivel autós felhasználásra tervezték őket, ezért a legtöbbször gyenge akksival szerelik őket, ami terepen 1-4 óra használatot tesz lehetővé maximum, ezzel szemben egy PDA-val akár 10 órát is lehet mászkálni 1 töltéssel.

Ha már PDA-ban gondolkodsz, akkor érdemes a pdamania.hu oldalon futni egy kört, ez az oldal ilyen kütyükkel foglalkozik, de persze választ ott sem találsz a kérdésre, mert mindenkinek másfelé húz a szíve. Pár alapszabály, amiben konszenzus van:
- Ha beépített GPS vevős készüléket veszel, akkor csak SiRF III-as chippel szerelt típust vegyél. Kaphatók még(/már) SiRF II-es modellek is, mégpedig eléggé jó áron (50-60 rugó), de ezek vételi érzékenysége és egyéb tulajdonságai csak bosszúságot szülnek. Nem véletlen, hogy olyan sok apróhirdetésben találkozhatsz velük: mindenki szabadulni akar tőlük.
- A SiRF III-mal szerelt típusok is széles árskálán mozognak, természetesen az extra képességek miatt: Bluetooth, WLAN, GSM funkiók. Általában mindegyik gyártó csinál egy alapmodellt, valamint ennek felturbózott változatait, amibe az előbb felsorolt dolgokat pakolják bele extraként. Ha csak navigációra kell a készülék, akkor egy alapmodellel jársz jól.
- Ha PDA-t veszel, akkor a készülék árán túl gondoskodni kell még néhány dologról. Kell (illetve célszerű) a térképek és programok tárolásához egy memóriakártyát venni. A mai PDA-k SD kártyával mennek, 1 gigás kártyát már 5 rugó alatti áron be lehet szerezni. Szinte kötelező jellegű egy védőfólia. 1 rugóért már kapni ilyet, aminek a célja az, hogy az érintőképernyőt megvédje a karcolásoktól, és a használatból eredő kopástól. Ezek a fóliák többször is felhelyezhetők, tehát pl. levehetők, lemoshatók és visszahelyezhetők, "nem ragasztóval működnek". Autós használathoz érdemes autós tartót is beszerezni, és ha a PDA-hoz nem járt, akkor a szivargyújtós adapterrről sem árt gondoskodni.

Típus: jelenleg sok SiRF III-as PDA-t lehet kapni 100 rugó alatt, de van köztük rossz biznisz is. Itt a fórumon többeknek van Mitac Mio P350 és P550-ese, ezeket merem ajánlani, árban is nagyon versenyképesek (a P550 a P350 WLAN-os, BT-s változata, amúgy nincs különbség), a P350 most bruttó 73 rugó. Én ugyan annyira nem szeretem, de többeknek jó tapasztalata van az Asus A632/636 sorozattal is. Ezek 100 rugó körül mozognak. A Fujitsu-Siemens N5xx sorozatát nem ajánljuk, sajnos sok gond van vele. Az Airis alsó-középkategóriás árú kütyüket árul, mivel még újnak számít a piacon, ezért kevesebb a tapasztalat, de állítólag nem is olyan rossz a T610/620 széria.

Ha túrázni és ládázni mész, PDA-ra erősen ajánlott a Russa nevű szoftver, amivel használni lehet a turistautak.hu ingyenes, digitális térképcsaládját (is). A programról és a turistautak.hu térképeinek használatáról ebben az írásban találsz részletes útmutatást: http://bregand.zapto.org/tuhu/russa_enciklopedia.pdf

Ha még kérdésed lenne, valami nem világos, vagy kütyü beszerzése után szembe találod magad egy rakás kihívással, nyugodtan gyere a fórumra, segítünk, amiben csak tudunk!
[előzmény: (15157) zsannabe, 2007.03.09 14:42:39]

zsannabehozzászólásai | válasz erre | 2007.03.09 14:42:39 (15157)
Sziasztok kedves ládavadászok!

Teljesen amatőr és új vagyok geocachingelésben és PDA/GPS avagy PNA ügyben is. A geocachingelésről nemrég hallottam (index.hu, mancs), és mindenképpen ki szeretném próbálni, nagyon megtetszett. Kérlek, segítsetek egy kis általános infóval (vagy akár hogy milyen oldalon érdemes nézelődni), hogy választani tudjak, milyen készüléket vásároljak. Azt hiszem, inkább a PDA felé hajlok, mert ha már, akkor nem baj, ha az autóban is tudom használni a kütyüt navigálásra, egyébként a fő célom a ládavadászat lenne vele. Mindenképpen 100.000.- ft. alatti készülékben gondolkodom, először majd biztos csak bérelek egyet, hogy lássam, milyen is ez a ládavadászat. Minden infót nagyon megköszönök.

Sziasztok!


Bejelentkezés név:  jelszó:   tárolás [regisztráció]

Felhasználónevedet és jelszavadat a geocaching.hu oldalon is használhatod!

[ kezdőlap ] [ térkép ] [ + felmérések ~ ] [ + útvonalak ~ ] [ + poi ~ ] [ belépés ] [ faq ] [fórum] [email]

A weboldal működése és tartalma folyamatos fejlesztés alatt áll, köszönettel vesszük az észrevételeket a fejlesztési ötletek oldalon.
A turistautak.hu-ra feltöltött track-eket és a letölthető térképeket, azaz térképi adatbázist az ODbL licencnek megfelelően bárki használhatja.
Minden egyéb anyag előzetes írásbeli engedély nélkül csak magáncélra használható fel. jogi tudnivalók