turistautak.hu térképrészleteK+ jelzés GPS-szel
[ english
Előzmények

Sparkshozzászólásai | válasz erre | 2006.05.30 12:31:05 (8036)
Azért ne rohanj lecserélni! Nekem az előző GPS még nem ilyen SirfIII volt, hanem SirfII talán. Na, az a lakásban semmit nem látott, sőt a kocsiban ha csak szimplán a kaszniban volt akkor is elhalt, de mégis kitünően navigált az autóban a szélvédőnél. Aztán vettem hozzá külső antennát is, és onnan fogva a legszűkebb sikátorokban is jól elboldogult :) Túrázásnál is külső antennával használtam a végén és nagyon jó volt, az erdő mélyén is szépen volt vétel. Ennél az új SirfIII chipes cuccnál viszont nem annyira szükséges a külső antenna, mert azokkal a jelekkel, amikkel a régi GPS már nem tudott mit kezdeni, ez még vígan navigál. Legutóbb egy ládázás alkalmával egy olyan völgyben jártunk, ahol alig volt szabad kilátás az égre és ott is szépen dogozott a SirfIII, de ilyen helyeken szvsz már ennek sem árt egy kis rásegítés ha igazán pontos poziciót akarunk.
Viszont van egy olyan tapasztalatom, hogy a régi GPS-em szebb, egyenesebb trackvonalat rajzolt külső antennával, mint a SirfIII-as. Ez valahogy sokkal többet ugrándozik, valószinüleg többet számolgat, mint a "gyengébb" GPS, szóval az előny néha hátrány is lehet. Persze ez csak akkor érdekes ha trackkelni is szeretne az ember valahol, sima navigációnál ez oly mindegy....
[előzmény: (8030) textor, 2006.05.30 10:55:46]

textorhozzászólásai | válasz erre | 2006.05.30 10:55:46 (8030)
Köszönöm (és a többieknek is) a gyors válaszokat. Ha megengeditek folytatom a kérdezősködést.
A GPS-em nem SiRF III, hanem Nemerix chipsetes. Tehát alapból "gyengébb" mint a SiRF III. De mi ez a gyengeség? Én úgy értelmeztem vásárlás előtt, hogy alapvetően a pontossága rosszabb, de mivel okos emberek azt irták itt-ott, hogy túrázásra megfelel, hát "árérzékenyen" ezt választottam. Igazából a pontossága (összevetve a terepen a térképek útvonalaival vagy innen letöltött trackekkel) engem kielégít.
Viszont: ezek a történetek a buszon kabátzsebből meg a fürdőszobából történő navigálásról megrémítettek. Lehet, hogy a vételi képességei alapból rosszabbak? Vagy a vételi képesség meg a pontosság összefüggenek? Az én jószágom a lakásban még soha nem látott semmit. A munkahelyemen sem. A villamosra felszállva is azonnal szakad. (Furcsamód autóban tökéletesen működik) Ez egy Nemerixnél normális? Vagy kifogtam egy hülye példányt? Szabaduljak meg tőle és vegyek SiRF III-at? Vagy ezen is segítene a külső antenna? (Persze jól elvagyok villamoson vagy lakásban navigáció nélkül, csak félek, hogy ezek a dolgok azt jelzik, hogy hogy ez a Nemerix sokkal rosszabb, mint gondoltam.)
[előzmény: (8008) bregő és andorpapa, 2006.05.29 14:43:46]

bregő és andorpapahozzászólásai | válasz erre | 2006.05.29 14:43:46 (8008)
Mindenképpen használ a külső antenna. Hogy mennyire, az a GPS típusától függ, de az biztos, hogy trackrögzítésnél jól jön. Ha gyakran veszted el a jelet, akkor valószínűleg a vevőd még nem hiperérzékeny chippel van szerelve, tehát számodra is kellemesebb, ha egy külső antennával biztosítod a folyamatos vételt. Ilyen vevő esetén autóban pedig egyenesen szükséges a használata.

Hátrányként azt lehet megemlíteni, hogy egy kábeles izéd is lesz még, amit valahová tenni kell, és persze a 2-5 méteres kábellel is kell kezdeni valamit, mert hajlamos "előmászni" a táskából, fennakadva az összes ágon. További hátrány a nagyobb fogyasztás. Én CF-es GPS vevőt használok, nálam kb. 10-15%-kal gyorsabban merül az akksi, ha külső antennát is használok. Ennek ellenére mindig viszem, hiszen számomra (és a turistautak.hu számára) fontos a jó minőségű track, és mivel CF-es GPS-em van, így a külső antenna segítségével el tudom úgy tenni a PDA-t vevőegységgel együtt, hogy az antenna segítségével semennyit nem romlik a vétel, hiszen a táska tetejéről kémleli a szabad eget.
[előzmény: (8007) textor, 2006.05.29 14:30:06]

textorhozzászólásai | válasz erre | 2006.05.29 14:30:06 (8007)
sziasztok,
azt szeretném megtudni, (PDA+BT GPS) párosítás esetén egy külső antenna használata jár a valamilyen előnnyel a terepen: növekszik-e pontosság, esetleg ritkábban vész el a jel, stb? És a hátrányok? Gondolom nő a fogyasztás, de mennyire?
(igazából arról van szó, hogy az eddig (ok, kisszámú) track-rögzítési kísérleteimen mindig belefutottam egy-egy olyan szakaszba, ahol (fák alatt, szűk völgyben, stb.) hosszú percekig hol elment, hol visszajött a jel és a rajzolt track leginkább egy fenyőgalyra vagy halgerincre hasonlított. Ez tájékozódáshoz teljesen elég, de beküldeni nem küldeném.)
kösz,
T.


Bejelentkezés név:  jelszó:   tárolás [regisztráció]

Felhasználónevedet és jelszavadat a geocaching.hu oldalon is használhatod!

[ kezdőlap ] [ térkép ] [ + felmérések ~ ] [ + útvonalak ~ ] [ + poi ~ ] [ belépés ] [ faq ] [fórum] [email]

A weboldal működése és tartalma folyamatos fejlesztés alatt áll, köszönettel vesszük az észrevételeket a fejlesztési ötletek oldalon.
A turistautak.hu-ra feltöltött track-eket és a letölthető térképeket, azaz térképi adatbázist az ODbL licencnek megfelelően bárki használhatja.
Minden egyéb anyag előzetes írásbeli engedély nélkül csak magáncélra használható fel. jogi tudnivalók