turistautak.hu térképrészleteK+ jelzés GPS-szel
[ english
Előzmények

Trackmanhozzászólásai | válasz erre | 2005.12.09 09:10:43 (4321)
Esetleg tudsz freeware terminal programot ppc-re? Keresem már egy hete, de amit találok, az mind fizetős...
[előzmény: (4319) bregő és andorpapa, 2005.12.09 08:44:01]

bregő és andorpapahozzászólásai | válasz erre | 2005.12.09 08:44:01 (4319)
Ez a 6-7 méter a VisualGPSCe segítségével jött ki, amivel pontmérést lehet végezni, folyamatosan átlagol (én 50 mérésig vártam tegnap), és közben mutatja a standard deviációt, ami nagyjából felfogható pontosságként is.
[előzmény: (4318) Trackman, 2005.12.09 08:38:01]

Trackmanhozzászólásai | válasz erre | 2005.12.09 08:38:01 (4318)
Hadd fűzzek ehhez én is egy-két félmondatot:

> a SiRF III-as GlobalSat az ajtóból 8 műholdat használva 6-7 méteres pontossággal mondta meg

Ezt honnan tudod? (a 6-7 m-t).

Nekem egy negatív tapasztalatom is van a sirfIII-as holuxszal: pár nap után bekapcsoltam, pár mp múlva látni kezdett 1 holdat, de azt is csak "keretesen". Hagytam, hadd találjon magára. Nem talált, fél óra múlva még mindig ugyanazt az 1 holdat látta (sík terepen). Adtak hozzá egy kis progit, abban van hot, warm és cold reset. Hűlésirányban sorban kipróbáltam őket, csak a leghidegebb segített: cold reset után fél perc múlva volt pozíció 8-9 holddal. (Nem tudom, ez annak köszönhető-e hogy a nem használat ideje alatt kimerült a backup elem benne, de mindenképp zavaró jelenség.)
[előzmény: (4316) bregő és andorpapa, 2005.12.09 08:23:33]

bregő és andorpapahozzászólásai | válasz erre | 2005.12.09 08:23:33 (4316)
Tegnap voltunk Pesten, és mivel még vasárnap eladtam a GPS vevőmet, így itt volt az ideje egy új vásárlásának. Mégis maradtam a CF fronton, egy GlobalSat BC-337 SiRF Star III kártya került a PDA-mba, legnagyobb örömöre mindössze 24 ezer pengőért (20-ért adtam el a SiRF II-es Leadtek-et). Bár még csak egy fél napom volt tesztelni az új kütyüt, azért máris van egy csomó tapasztalatom.

Íme az általam megélt különbségek a SiRF II és SiRF III vevő között (természetesen úgy korrekt, ha nem a két chipet, hanem a két konkrét vevőt hasonlítom össze, de nyilván az itt leírt tapasztalatok a többi vevőre is erőteljesen érvényesek lennének):

- Gyorsabb hidegindítás. Míg a SiRF II annak idején akár másfél percig is tökölt a poziíció meghatározásával bekapcsoláskor, addig a SiRF III-nak ez csak fél percébe került, mégpedig zord körülmények között, de ezekről később.

- Gyorsabb feléledés. Sikerült a SiRF III-mal is elveszteni a jelet egy alagútban, de amint kiértünk, azonnal visszajött az addig és azután és jó vétel. A SiRF II-es vevő esetében ennél határozottan több időre volt szükség.

- Több műhold észlelése. No nem a SiRF III reklámjában emlegetett 20 csatornáról van szó, csupán arról, hogy ugyanazokon a helyeken, ahol a SiRF II-es Leadtek mondjuk rendszeresen 5-6 műholdat használt (tehát nem csupán látott), ott a SiRF III-as GlobalSat 7-8-at is akár. Vasútállomásokon, más vonatok mellé beérve a SiRF II-nél le szokott romlani a vétel, a SiRF III-nál ez a minőség-csökkenés kisebb volt. Persze ez lehet szerencsés műholdállás következménye is, ennek tisztázására további tapasztalokra van szükség.

- Mivel a puding próbája kevés, gyorsan trackeltem is egyet hazafelé, a Dombóvár - Pécs vasútvonalat. Persze ne siessünk ennyire, az egész a Déli Pályaudvaron kezdődött. A vonaton, a pályaudvar fedett részén kapcsoltam be először a készüléket, és fél percen belül 4 műhold jelének segítségével rárakott a térképre a cucc. Ez anno a SiRF II-es Leadtekkel is próbáltam, annak másfél-két percébe került ez, és eléggé bizonytalan jelet produkált.
Dombóvártól kezdve húztam a csiganyálat (ezt még nem elemeztem ki), végig 7-8 műhold jó jelével, a HDOP érték végig 1.0 és 1.4 között mozgott. Mindez a vonatról, az ablak melletti kis asztalkára helyezve a vevőt. Aztán jött Abaliget környéke. Mint tudjuk, itt 3 alagúton is áthalad a vonat: egy kicsin és két hosszabon (kb. 400 illetve 700 méter). A két hosszabb szakaszon elvérzett a SiRF III is, a rövidebb (kb. 150 méter) alatt viszont nem vesztettük el a jelet, bár nagyon leromlott a vétel.

- Végül hazaérve kipróbáltam a lakóépületes vételt is: a SiRF II-es Leadtek a szobám ablakából akár 6-8 műholdat is látott, a szoba ajtajából viszont nem mindig volt vétel, a SiRF III-as GlobalSat az ajtóból 8 műholdat használva 6-7 méteres pontossággal mondta meg, hogy hol is vagyok éppen.

- Gyorsabb reakció. A SiRF II-höz képest örvendetes újdonság, hogy a SiRF III-as vevő sokkal gyorsabban reagált a hirtelen indulásokra és fékezésekre, pedig a két vevő ugyanazon porton és ugyanolyan bitráta mellett kommunikált a szoftverrel. Hogy ez a trackelésnél mennyire lesz észrevehető, jó kérdés, remélem hasznos lesz pl. a kereszteződések pontosabb felmérésénél.

- Ami nem változott: rossz vétel esetén mindkettő változtatja a leszúrt pont pontos helyét, tehát 0.1-0.4 km/h-s mozgást jelezve 5-10 méteres körzetben "helyben jár".

- Összefoglalás: fél napos használat után nagyon komoly és megalapozott kijelentéseket talán nem érdemes tenni, de az első benyomásom mégis az, hogy a SiRF III tényleg egy eltalált chip, és mivel már teljesen egy húron pendültem a SiRF II-es vevőmmel, így azonnal megéreztem a (szerencsére pozitív) változásokat. Persze még sok dolgot kell megtapasztalni: vajon mennyire jó trackelésre, jobb-e geocachingre elődjénél, mennyi a fogyasztása stb. Szóval már előre látom, hogy a telet is az erdőben töltöm.


Bejelentkezés név:  jelszó:   tárolás [regisztráció]

Felhasználónevedet és jelszavadat a geocaching.hu oldalon is használhatod!

[ kezdőlap ] [ térkép ] [ + felmérések ~ ] [ + útvonalak ~ ] [ + poi ~ ] [ belépés ] [ faq ] [fórum] [email]

A weboldal működése és tartalma folyamatos fejlesztés alatt áll, köszönettel vesszük az észrevételeket a fejlesztési ötletek oldalon.
A turistautak.hu-ra feltöltött track-eket és a letölthető térképeket, azaz térképi adatbázist az ODbL licencnek megfelelően bárki használhatja.
Minden egyéb anyag előzetes írásbeli engedély nélkül csak magáncélra használható fel. jogi tudnivalók