turistautak.hu térképrészleteK+ jelzés GPS-szel
[ english
, bregő és andorpapa hozzászólásai
Mielőtt kérdeznél, olvasd el ezt: gyakori kérdések és válaszok (FAQ)

új hozzászólás | témák listája

Összesen: 1224 db hozzászólás

Lapozás: előző | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 | 16 | 17 | 18 | 19 | 20 | ... | következő


bregő és andorpapahozzászólásai | válasz erre | 2008.04.16 13:26:52 (28665)
Ne legyél saját ellenséged, a magyarítás PDA-ra eléggé rossz ötlet, sok-sok teszt bizonyítja, hogy erősen lassítja és gyakran instabillá teszi a rendszert, WM5 és WM6 alatt is, a naviszoftver (iGO, Russa, Navitel, GPSTuner stb.) meg úgyis magyarul szól hozzád. Azt a pár menüt és parancsot, amit PDA-n használsz, a kézikönyv alapján is meg lehet tanulni, nulla angol tudással (egyik ismerősöm így használja a FuSi N520-asát).
[előzmény: (28663) bobi_001, 2008.04.16 13:05:33]

bregő és andorpapahozzászólásai | válasz erre | 2008.04.16 11:27:22 (28655)
Jó PDA oldal? Általánosságban tudom megfogalmazni a (szerintem) tuti módszert:

- Először el kell mélyülni valamilyen szinten a témában, el kell sajátítani az alapfogalmakat, meg kell érteni a legfontosabb technológiák működési elvét. Ezt bármelyik oldalon megteheted, hiszen ehhez senkinek sem kötődik üzleti érdeke. Pl. a transzflektív TFT működési elvét értve már könnyebben tudja az ember értelmezni (és eldönteni, hogy igaz-e) egy cikkben a kijelzőre vonatkozó megállapításokat, illetve összehasonlításokat. Aki érti és ismeri valamennyire az adott technológiát, azt nem lehet megetetni akármivel, hiszen amikor kihoznak valami "nagyon újat", és előadják róla, hogy ez mennyire jó, te már tudni fogod, hogy az egészben semmi új nincs, csak új nevet adtak neki és jó marketing övezi. Másik példa: frankó ötlet, hogy rakjunk überbrutál duálmagos procit a PDA-ba, csak azt már a legtöbb cikk nem említi, hogy az a duálmag nem úgy duál, mint mondjuk egy Intel Core, nem egyenragú magokról van szó, ráadásul a proci mellett számít az is, hogy vajon az oprendszer mennyire tud párhuzamosítani, illetve mennyire optimalizált az adott architektúrára (ezért van az, hogy a duálprocis PC-k csak mostanában terjednek el otthoni használatra, hiszen csak most vannak olyan asztali oprendszerek, amik ki is használják), arról meg már tényleg csak a legjobb helyeken emlékeznek meg, hogy szép és jó a gyors proci, de ha gaggyer, lassú SD kártyáról kell olvasni az adatokat (pl. tipikus navigációs alkalmazás), vagy lassú memóriát kell használnia, akkor aztán építhetsz gigahertzes procit is a PDA-ba, maximum jól megégeti a kezedet, gyorsabb nem lesz. Ha a technológiával tisztában vagy, akkor már nem tudnak átverni, csak logikusan kell gondolkodni.
(Például aki tudja, hogy az Intel Quad-Core architektúra hogyan valósítja meg a magok közti kommunikációt illetve a cache, busz stb. elérést, azt nem lehet vakítani a 4x gyorsabb működés szlogennel.)

- Fogdoss és nyomkodj annyi készüléket, amennyivel csak kapcsolatba kerülsz. Vedd kézbe őket, vizsgáld meg az anyag minőségét, a kijelző láthatóságát, színhűségét, élvezhetőségét, próbáld ki a stylust, nézd meg, hogy mennyire gyors a rendszer, milyen extrákat kínál gyárilag az adott gép, mennyire érzékeny a GPS stb. Ha több gépen is megfogdosol, akkor egy idő után kellően nagy viszonyítási rendszered lesz, na meg tapasztalatod abban, hogy mire kell, mire érdemes figyelni egy PDA esetében. Media Markt és a többi elektronikai áruház ha másért nem, hát ezért jó hely. Lehet tapizni orrvérzésig.

- Gondolkodj! Azt hiszem, ez a legfontosabb. Sajnos ma már szinte minden készen van tálalva, senkinek nem kell filóznia, rájönni az összefüggésekre, pedig ez a legjobb része az egésznek. A legtöbb, hátszéllel készült PDA teszt nem hazudik, végig igazat mond, csupán úgy válogatja össze az igazság-részleteket, hogy azok végül nem teljesen korrekt képet adnak. Egy PDA tesztet olvasva én szinte kötelező jelleggel ugrom át a szubjektív részeket - milyen a fogása, mennyire áll kézre, szépe, jó helyen vannak-e a gombok. Ez mind szubjektív, itt lehet elfogultnak lenni, itt lehet csalni, és ami az egyik tesztelőnek kényelmes, az lehet, hogy nekem már túl pici (lapát tenyér), amit ő logikusnak tart, az számomra idegen. Azok a részek érdekelnek, ahol objektív adatokat láthatok - mekkora más géppel összehasonlítva, mennyi időt bír az akksi, mik a benchmark eredmények. Persze ezeket is lehet hamisítani, de ez már nem divat, mivel elég gyorsan a userek is elvégzik ugyanezeket a méréseket, és nem éri meg csalni, mert akkor megy a hiszti a fórumokon, az pedig nem jó reklám sem a gépnek, sem a portálnak.

Mivel én is több évet töltöttem már hardverteszterként az online és nyomtatott sajtóban, így tudom, hogy nem könnyű szakma. Már csak azért sem, mert nehéz objektív módon értékelni. Előfordul, hogy egy-egy készüléket az ember megszeret, annak ellenére, hogy nem feltétlenül olyan jó. Ennek az ellenkezője is igaz: nem tud a teszter megbarátkozni egy amúgy kiváló cuccal.
A forgalmazók is hatással lehetnek a tesztre, még akkor is, ha nem próbálnak lefizetni vagy nyomást gyakorolni. Mondok egy példát: hardvertesztet akar a tesztelő csinálni, nagy körképet, sok gyártó sok termékével. Szépen kezdi bekérni a forgalmazóktól a cuccot, azok szépen be is küldik, van, ahova maga a teszter megy ki, beszélget a forgalmazó cég embereivel, megnyomkodnak közösen pár kütyüt, jó hangulatban zajlik az egész. Aztán akad egy cég, amelyik azt mondja, hogy ha kell a cucc, akkor ki lehet érte jönni, ők nem küldik be. Ilyenkor egy arcos teszter kapásból rávágja, hogy akkor "nyasgem", nem lesztek benne a tesztben. De van olyan teszter is, aki az olvasók számára dolgozik, és a teljes piac bemutatása érdekében a föld alól is előkaparna egy adott hardvert. Szóval lenyeli a békát, kimegy az adott céghez (ami természetesen a város legszélén, a Halálfütty utcában van), ahol úgy kezdődik a műsor, hogy megvárakoztatják legalább 15-30 perccel, majd közlik vele, hogy igazából a kérdéses hardverből most nincsen náluk egy sem, mert másik újságnak adták ki, illetve a főnök lányának volt rá szüksége, de van itt egy másik, ami csak kétszer annyiba kerül, ugyan már, ne legyünk szőrös szívűek, rakjuk bele a tesztbe, nem baj, hogy 60000 HUF a felső határ, emeljük meg picit, csak az ő kedvükért. Ja, és természetesen hétvégére már másnak is odaígérték, tehát péntekre hozzuk vissza, erről jegyzőkönyvet is felvesznek. A sok macera után végül elhozza a tesztelő a hardvert, és kezdődhet a teszt. Amikor eljut ehhez a hardverhez, már ránézni sem akar, eszébe jut az elcseszett nap, az idióta forgalmazók stb, legszívesebben leöntené benzinnel és felgyújtaná, de persze péntekig vissza kell vinni, mégpedig jó állapotban, saját csomagolásában (ellenőrizni is fogják, eléggé megalázó helyzet). Igen komoly önfegyelem és józanság kell ezután ahhoz, hogy a tesztelő a hardver valódi képességeit vegye figyelembe a cikk írásakor, és tudjon elvonatkoztatni az egyéb körülményektől.

Mindezt csak azért írtam le, mert fontos tudni, hogy a néha bundának tűnő cikk mögött is hasonló vagy pont ellentétes szituáció állhat, nem mindig és nem minden tesztelő tudja levetkőzni emberi voltát munka közben. De ez általában a szövegkörnyezetből kiderül. Ha pedig nem bízik az ember a tesztekben, akkor ott vannak a fórumok, ott tényleg minden kiderül. Nyilván a Mio P550m és P560 parákról sem a nyomtatott sajtó fog beszámolni, hanem a különféle PDA fórumokon gyűlnek össze az emberek, és megkérdezik, hogy más is találkozott-e az adott problémával. Ha tényleg szériahiba, akkor más is írni fog, esetleg megtalálják a megoldást is. Minden új készüléknek van fóruma, hazai szinten a pdamania.hu a legnagyobb, így ha valakinek egy adott géppel kapcsolatban van szüksége infóra, akkor ott talál tesztet, ha pedig nem hisz a tesztnek, akkor a fórum segíthet.

És hogy melyik a tuti portál? Szerintem tuti portál nincs, ezt akkor mondtam már, amikor éppen az online sajtóban dolgoztam (tehát az engem foglalkoztató site-ot sem tartottam abszolút elfogulatlannak és tökéletesnek, ahogy még a saját írásaimat sem). A tuti az, ha az ember egy kérdéssel/hardverrel kapcsolatban több oldalt is felkeres. Ha az ítéletek egybecsengők, akkor nagy valószínűséggel a tartalmuk igaz, ha az egyik A-t mond, a másik B-t, akkor már ellentmondásos a kép, további vizsgálódást igényel. Ott a PDAMánia, a PDACafé, a Windows CE Portál, a PDA Magazin stb, külföldi oldalból pedig gyakorlatilag végtelen mennyiség áll rendelkezésre. Mindegyiken vannak jó cikkek, időnként mindegyiken írnak hülyeségeket, és néha nem mindegyik tesztelő elfogulatlan. Ezért kell több forrásból tudakozni, ezért nézek én is több híradót, illetve olvasok el több újságot.
[előzmény: (28652) H. Gábor, 2008.04.16 10:25:57]

bregő és andorpapahozzászólásai | válasz erre | 2008.04.16 10:41:16 (28653)
Schnitt, VasG, ID=12082, cyberelectronics és a többiek, akiket érdekel a Mio P5xx para:
Tessék nem felületesnek lenni, mert itt rögtön 3 készülékről beszélünk! Az egyik a Mio P550, amivel tényleg nem volt semmi baj, jó vevővel, közepes üzemidővel és többnyire hibamentes firmware+OS párossal ment. Aztán gondolt egy okosat a gyártó, és kihozta a Mio P550m típusú készüléket, ami elméletileg csak a 128 megáról 2 Gbyte-ra növelt belső tárhelyben különbözött elődjétől, már ami a specifikációkat illeti. De valami történt a gyárban. Nem tanulmányoztam, hogy történt-e OS és/vagy firmware frissítés, illetve módosítottak-e a GPS elektronikáján, de az tény, hogy a P550m-mel több baj volt/van, mint a sima 550-essel. A dolgot pedig tovább nehezíti az a tény, hogy a P550m megjelenésében nem tér el a sima P550-től, csupán az oldalán található apróbetűs termékazonosító cédulán látszik a különbség, és a legtöbb boltos tudatlansága miatt P550 néven árulja a P550m-et is, vagyis az egyszerű user csak onnét tudja, hogy melyiket vette meg, hogy megnézi a ROM méretét (128 Mbyte vs. 2 Gbyte).

És hogy mi a probléma a P550m-mel? Leginkább az, hogy nagy valószínűséggel készült egy raklap selejtes széria, és az pont Magyarországon landolt. A legjellemzőbb hiba a GPS gyenge muzsikálása. Volt nálam is pár napig egy teljesen új P550m (faterék céges GPS-e, én bontottam ki és telepítettem rá a szükséges alkalmazásokat), és bár instabilitási problémám (OS vagy GPS) nem volt, de a vétel bizony többször is eltűnt a pécsi utcákon tesztelve, ott, ahol amúgy a többi GPS-em röhögve navigált, illetve egyéb integrált SiRF III-as masinák (pl. Asus A639) is elboldogultak. Másnál súlyosabb hibák is előjöttek, pl. teljes műholdvesztés, ablakba kirakva akár 10-12 percet is várni kellett a jelre, és könnyen el is vesztette. Valószínűleg az antenna környékén lehet a gond a hibás szériánál. Kicsit olyan érzés a P550m használata, mint egy FuSi N5xx szériás gépé, ami nem sok jót jelent, hiszen tudjuk, hogy ott is a GPS a gyenge pont. Néhányan pedig fagyós oprendszerre is panaszkodtak, bár azt nem tudom, hogy feltelepítették-e a magyarítást, mert az bizony hatalmas önsanyargatás. Ja, és van tapasztalatom sima P550-nel is, ezért tudom, miről beszélek.

Ja, majdnem elfelejtettem: ez a "raklapnyi selejt" teória nem teljesen fikció, anno a P350/P550 megjelenésekor volt egy pár hónap, amikor sorra jöttek az ismerősök, hogy P350-es készülékük "fehér halállal" (színtiszta fehér képernyő, sötétben jó lámpának) hülyére fagyott, reset és akksi ki-be ciklus után sem támadt fel. Szóval volt egy ilyen időszak, viszonylag sokan vitték vissza gépüket, amit gariba cseréltek is, állítólag az alaplap volt hibás. Aztán ez a selejtes széria elfogyott, és utána jött egy teljesen nyugis időszak, egészen a P550m és P560 megjelenéséig (az elégedett P350/P550 userek valószínűleg ekkor vásárolták készüléküket).

Szóval P550m megvolt, és jött a P360 és a P560. Itt rögtön két probléma is volt/van:
- Windows Mobile 6. Maga az új OS nem rossz, nekem tetszik, de valami miatt az első WM6-os PDA-kkal több probléma volt/van, mint a már kiforrott WM5-ösökkel. És itt nem csak a Mio-ra gondolok, pátyolgattam új WM6-os Asust és WM6-ra frissített FuSi N560-at is. Szóval a legtöbb probléma, ami a P360/P560 szériát érinti, szerintem szoftveres. Ezek közé tartoznak a szinkronizációs galibák (vistás, ActiveSync-es, Bluetooth-os és hasonló mizériák) vagy a parajelenségek is, mint például a magától bekapcsolódó készülék (nem, határozottan cáfolom, hogy Uri Gellernek köze lenne hozzá!), vagy a beállításokat időnként elfelejtő PDA esete is.
- GPS. A legtöbben elégedettek a P360/P560 GPS-es képességeivel, de akadnak olyanok is, akiknél a P550m-hez hasonló gyenge vétel tapasztalható. Az már szinte biztosan useroldali hiányosság, hogy nem tudják belőni a Russa alá, de azért a GPS babrálása állítólag picit eltér a megszokottól, például (ebben nem vagyok biztos, az egyik P560-as ismerősöm mondta, én még nem tudtam kipróbálni) a Static Navigation beállítások törlődnek, ha az ember nem sima standby üzemmódba küldi a gépet, hanem azzal a hardveres gombbal variál, illetve soft resetnél is ugranak a Sirftech-kel vagy APLsirf-fel bevitt opciók.

Összegzésként viszont fontos megemlíteni, hogy:
- Attól még, hogy ismertek a fent vázolt hibák, nem biztos, hogy rossz az egész P360/P560 széria.
- Attól még, hogy valakinek hibátlanul működik a gépe, nem biztos, hogy nincsen egy raklapnyi hibás készülék az országban.
Arról nem is beszélve, hogy két, látszólag egyforma P560 között is lehet különbség, pl. OS verziószámban vagy GPS firmware-ben, vagy akár elektronikai differencia is. Ezért is lehetnek tökéletesen elégedett és teljesen elégedetlen userek. Az viszont biztos, hogy ha nekem kellene most Mio PDA-t venni, akkor leginkább egy sima P550-est hajtanék fel, valamelyik bolt alsó polcán még talán akad. A WM6 telefonos PDA-k esetében valóban hozott fejlődést, elsősorban navigációs célokra használt PDA-knál viszont inkább csak a szívást látom velük, valószínűleg a következő WM6-os gépszériák már jobbak lesznek.

bregő és andorpapahozzászólásai | válasz erre | 2008.04.15 21:38:10 (28635)
Lassan kellene egy FAQ, ami választ ad arra, hogy hol van a FAQ! :)
[előzmény: (28631) SylverRat + Bogee, 2008.04.15 21:19:43]

bregő és andorpapahozzászólásai | válasz erre | 2008.04.15 21:37:11 (28634)
PNA nem jó erdőbe, mert nem lehet rájuk tenni a turistatérképeket. PDA egy fokkal már jobb, rátölthetők a turistautak.hu ingyenes turistatérképei, valamint hangnavigál. Vagyunk páran a fórumon, akik évek óta PDA-val cachelünk és navigálunk országúton is. Ha csak cachelésre kell a készülék, akkor viszont érdemes valami masszívabb eszközben gondolkodni, most a tuti bestbuy a Garmin Legend HCx, ha budapesti vagy, akkor ajánlok egy tuti boltot, ahol mindent megtapogathatsz, kipróbálhatsz, és az eladó még ért is hozzá: http://geochallenge.hu
Ha hangnavigációt és masszív, terepálló gépet akarsz, akkor sajnos két készüléket kell venned, kompromisszum-mentes készülék még nincs, illetve nálunk még nincs.
[előzmény: (28626) novakg, 2008.04.15 21:06:12]

bregő és andorpapahozzászólásai | válasz erre | 2008.04.15 21:30:35 (28633)
Szia bobi, üdv a cacherek fórumán!

A BT és a WLAN bizony elég nagy különbség, hiszen ez két vezetéknélküli rendszer, emiatt ezt kezelő rádiót és antennát kellett a gyártónak a gépbe raknia, és ezzel jelentősen növelték a készülék használhatósági körét, tehát az értékét is - magyarul a BT és a WLAN olyan extra, amit meg kell fizetni, és akár ki is lehet használni. Ha azonban csak és kizárólag navigációra akarod használni a készüléket, akkor egyikre sincs szükséged, tehát megveheted az olcsóbbat.

Mégis miért jó a BT és a WLAN?
BT:
- Ha nem vagy megelégedve a beépített GPS-szel, akkor például használhatsz hozzá külső BT-s GPS-t is, ezek általában jobb műhold vételre képesek, valamint kevésbé merítik a PDA akksiját (mivel a Bluetooth adatátvitel kevesebb energiát igényel, mint egy beépített GPS vevő táplálása), hiszen saját (legtöbbször Nokia kompatibilis, tehát viszonylag olcsón pótolható) akkumulátorral rendelkeznek. Sajnos a P550m/P360/P560 szériáknál többen is panaszkodtak már a beépített GPS vevőre (különféle tünetekkel), így tiszta szívből nem merem ajánlani ebben a formában, ezért is jó, ha BT-s vevőt lehet csatlakoztatni hozzájuk.
- Szinkronizációs lehetőség. Telefonokkal, más PDA-val, PC-vel vagy akármilyen BT-s egységgel (pl. fülhallgató, hangfal stb.) veheted fel a kapcsolatot, ennek pedig gondolom nem kell részletezni az előnyeit. A PC-vel össze lehet dugni USB kábelen keresztül is, ehhez nem kell Bluetooth. Bár vannak, akik szerint kényelmesebb, mint mindig kábeleket dugdosni.
WLAN:
- Tőlünk nyugatabbra már kimondottan rózsás a helyzet, de nálunk is egyre jobb, hiszen egyre több ingyenes hotspot (vezetéknélküli internetet sugárzó állomás) található az országban, tehát egyre inkább használható a PDA-kba és notebook-okba épített vezetéknélküli adapter a szabadban is. Itt (is) lehet hotspotot keresni az egész ország területén: http://www.hotspotter.hu/
Ha tehát egy ingyenes hotspot közelében vagy, akkor a PDA-dal internetezhetsz, e-maileket olvashatsz, Skype-ot/MSN-t/stb-t használhatsz, vagy akár letöltheted a legfrissebb digitális turistatérképeket, megnézheted a geocaching.hu-n a ládaleírásokat és az új ládákat stb. Szóval némi korlátozással ugyan, de szinte ugyanazt csinálhatod, mint egy PC-vel, ami internetre van dugva. Az én telefonomban van WLAN, és gyakran használom, élvezem, hogy egy féltenyérnyi készülékkel képes vagyok online lenni, akár a város közepén is.
Vannak persze fizetős hotspotok (és zárt hálózatok) is, ezekhez nem tudsz csatlakozni. Az ingyenesekhez viszont könnyedén, semmire sincs szükséged, csak egy PDA-ra, amiben van WLAN adapter. Fontos tudni, hogy a vezetéknélküli hálózati adapterek hatótávolsága korlátozott, tehát nem olyan, mint a GSM, ami sok-sok kilométert átvisz, itt jellemzően néhány 10, illetve 100 méterben lehet gondolkodni. Ebből már következik az is, hogy az erdőben és általában nem (túl sűrűn) lakott területen nem érdemes wifi hálózatot keresni.

Hogy megér-e neked a WLAN és a BT ennyi pénzt, azt ezek után neked kell eldönteni. Én mindkettőt szeretem és aktívan használom (BT-s GPS-eim vannak, és a PDA nálam nem csak navigációra van), de pusztán navigációs célzattal vásárolt készülékhez szerintem ezek felesleges extrák. A készülék márkájával kapcsolatban: az utóbbi időben több negatív visszajelzés érkezett a témával foglalkozó fórumokra a Mio P550m/P360/P560 szériával kapcsolatban, így ha teheted, inkább az Asus régebbi szériájából válogass, az A632-t és A636-ot többen is használták/használják itt a fórumon, és elégedettek vele.
[előzmény: (28628) bobi_001, 2008.04.15 21:08:34]

bregő és andorpapahozzászólásai | válasz erre | 2008.04.15 11:16:34 (28609)
OFF
Vannak itt Adobe InDesign mágusok: e progiban paraméterezhető a sorkizárás "érzékenysége"? Arra gondolok, hogy szabályozható, mennyire töltse fel az adott sort?
ON

bregő és andorpapahozzászólásai | válasz erre | 2008.04.14 10:01:22 (28539)
Ajajj, emlékeim szerint a Navibe GB szériájánál mások is panaszkodtak a kikapcsolhatatlan Static Navigation parára. A pdamania.hu fórumán ezt le lehet ellenőrizni, de szerintem nem tévedek. Sajnos akad pár makacs BT-s GPS, ahol a gyártó nem követi teljesen az ajánlásokat, így nem lehet a szokványos eszközökkel babrálni. Ilyen még az Acer teljes jelenlegi PDA családja is.
[előzmény: (28538) pube, 2008.04.14 08:43:40]

bregő és andorpapahozzászólásai | válasz erre | 2008.04.13 21:28:50 (28528)
iGO, MioMap és a többiek: verziótól és a PNA-n lévő oprendszer pontos verziójától, illetve a gyártó által felrakott egyéb komponensektől függ, hogy mi fut min. Annyi biztos, hogy alapesetben a PDA-s iGO nem szereti a PNA-kat, de a neten volt/van néhány okos megoldás, amivel akár gyári, original SD-s iGO-t is meg lehet etetni a PNA-val. Na meg vannak különc PNA-k, amiken kicsit más WinCE fut, mint az átlagon, ezzel is lehet variálni. A nagyon warez megoldásokat pedig már nem is említem. Illetve igen, mert érdekes: PDA-s iGO-t láttam futni Tevion (vagy Medion, mindegy, német teszkó/ósan/egyéb áruházban szokták venni) gépen, amin semmit sem módosítottak, csupán bejutottak az internal flash memory-ba, és felülírták a "beégetett" navi fájlokat. Utána már csak be kellett cuppantani az SD kártyát a térképekkel, és ment, mint a villám. A dolog csak ott volt huncut, hogy tört iGO-t használtak, ami valami "csodás kevercse rossz s nemesnek" (honnét idéztünk?).

Bár ez a fórum nem a warez cuccokról szól, és én is a szoftverek megvásárlását támogatom, de az iGO-val kapcsolatban felhívnám a figyelmet egy fontos tényezőre: a PNA gyártók és forgalmazók tehetnek arról, hogy minden site-ról hackelt iGO-t lehet letölteni. Az iGO ugyanis befutott, sikeres szoftver lett az országban, az egyszerű ember is hallott róla. Amikor PNA-t vesz, akkor is úgy adják el neki a készüléket, hogy az bizony iGO. Persze általában nem teljesen az, maximum iGO alapú, ami a Mio esetében pl. nem is hátrány, hiszen extra funkciók vannak (előcsalva) a szoftverben a PDA-s gyári iGO-hoz képest. DE! De az iGO alapú gépek térképfrissítése nem úgy működik, mint a PDA-s iGO-é! Vagyis aki a PNA-ján térképet szeretne frissíteni, annak a gyártónál kell kopognia, márpedig a legtöbb gyártó nem veszi meg a frissítést a Nav'n'Go-tól, tehát a user sem jut hozzá, miközben a PDA-s iGO-hoz teljesen korrekt rendszerességgel érkeztek/érkeznek a frissítések! Ez alól a nagy márkának számító Mio sem kivétel! Ejnye - mondja a mi barátunk -, hiszen én is iGO-s gépet vettem, nekem miért nem jár az ingyenes térképfrissítés? Miért szívjak tavalyi térképekkel, mikor a szomszéd a PDA-jára kéthavonta pakolja az új térképet?

A kérdés jogos, hiszen őt a kereskedelem biztosította arról (újság, netes reklám, TV, rádió, boltos srác), hogy iGO-s navigációt kap a pénzéért. És ilyenkor pattan el az a bizonyos húr, és mondja alanyunk: "Nézzük már meg az internetet, hátha fel lehet erre is ügyeskedni a térképfrissítést!" - és igen, lehet. Elég gyorsan megtalálhatók a nagyobb warez oldalak, ahol 3 soros útmutató és egy rapidshare-es link várja a usert, és máris nyert, frissítheti a PNA-n a térképeket, hiszen az iGO alapú gépek is ugyanazt a térképformátumot használják. Az egész viszont már nem a legális megoldásokról szól, hiszen a kedves user ilyen oldalakra keveredve rá fog jönni arra, hogy az "Ájgót ingyér' is meg lehet szerezi", és innét már nincs visszaút.
Kevesebb parasztvakítással és sokkal komolyabb gyártói supporttal tizedennyi bindzsizett iGO nem lenne.
[előzmény: (28516) Mengyán, 2008.04.13 11:54:52]

bregő és andorpapahozzászólásai | válasz erre | 2008.04.13 20:43:28 (28525)
A legtöbben PDA-hoz vesznek BT-s vevőt, így nem hinném, hogy sokan fognak itt tolongani. Én már hallottam olyan emberről, aki SirfDemo-val kapcsolta ki a SN-t egy Nokia LD-3W-n (vagy mi a pontos típusa), mivel azt meg PDA-n nem sikerült senkinek.
Melyik vevő az, amivel te szenvedsz? Hátha tudunk valami készülék-specifikus okosságot mondani! Amúgy érdemes egy kört futni a pár tucat hozzászólással korábban belinkelt új SirfTech-kel, hiszen már van PC-s változata, Windows alatt fut (95-től egészen a Vistáig mindenen), és valószínűleg jól teszi a dolgát, hiszen a PDA-s változat is sikeres darab. Innét indulj ki: http://w5.nuinternet.com/s660100031/SirfTech.htm
[előzmény: (28518) pube, 2008.04.13 18:54:34]

bregő és andorpapahozzászólásai | válasz erre | 2008.04.12 15:18:02 (28499)
A gyári beállítások visszaállításához ott a SirfTech és a Leadtek Navigator, bár ehhez alapfeltétel, hogy legalább a porton keresztül tudjon kommunikálni a program a vevővel. Egy kört futhatsz az új SirfTech-kel, hátha van benne valami új okosság az ilyen esetekre.
[előzmény: (28497) H. Gábor, 2008.04.12 15:12:50]

bregő és andorpapahozzászólásai | válasz erre | 2008.04.12 10:30:03 (28489)
Egy sima soft reset is elég, legalábbis azoknál a gépeknél elég volt, amiken ilyenre szükség volt (Mio, FuSi, Asus - amúgy mindegyik gyári hibás volt). A soft reset hatására felszabadul az összes port, törlődnek a regiszterek. Ha csak hard resetre hajlandó magához térni, akkor ott valami komolyabb probléma lehet a háttérben (szoftveres ütközés, hardverhiba).
[előzmény: (28487) H. Gábor, 2008.04.12 07:50:24]

bregő és andorpapahozzászólásai | válasz erre | 2008.04.11 16:31:42 (28474)
SiRF III tulajoknak: újdonságok a SirfTech körül!

http://w5.nuinternet.com/s660100031/SirfTech.htm

Hasznos új funkciók és platformok, hardcore-oknak kötelező!

bregő és andorpapahozzászólásai | válasz erre | 2008.04.11 16:02:19 (28468)
Ő nagy füzetmágus, jól tudom? Hiába, minden embernek van valami perverziója: van, aki egy kütyüt szorongat, bámul és nyomkod, más meg telerajzol egy füzetet mindenféle vonalakkal, mire kiér az erdőből. Az asszonyok meg gyönyörködnek a természet szépségében! :)
[előzmény: (28464) KiVi, 2008.04.11 15:49:13]

bregő és andorpapahozzászólásai | válasz erre | 2008.04.11 15:19:28 (28459)
Erre is jó lehet a PDA, már a Notes is képes erre, de ennél sokkal jobb programok is vannak. Na mondjuk a papír+ceruzánál nincs egyszerűbb (ahogy a gyufánál sincs egyszerűbb tűzgyújtó, mégis nagyszerű), de nem is akarom propagálni erre a célra a PDA-t - én nem szoktam kereszteződéseket rajzolni. A legtöbb kereszteződésre trackelés után is fejből emlékszem, na meg felírok mindent a waypoint commentjéhez. Mivel a legtöbb kereszteződés nem 8 út kuszán egymásba folyó csomópontja (hanem balra vagy jobbra 1 út x szögben, illetve keresztút y szögben), így nekem ez sem okoz bonyodalmat.

Itt is látszik, hogy ahány ember, annyi szokás, a kütyü és a régi jó (és nagyon megbízható) analóg eszközök vegyítése mindenkinél más arányban jelentkezik, van, aki papír térképet is visz túrára, más csak GPS-t visz, egyeseknek ott van a hagyományos iránytű, mások a villanyra hagyatkoznak. A poén az, hogy mindkét "állatfaj" megtalálhat többszáz ládát, bemérhet akár 1000 POI-t, rögzíthet rengeteg tracket és rajzolhat ezek alapján profi térképet.
[előzmény: (28457) KiVi, 2008.04.11 14:32:37]

bregő és andorpapahozzászólásai | válasz erre | 2008.04.11 14:32:43 (28458)
Nem talált! Van a PDA, aminek érintőképernyője van, na meg hozzá egy stylus, ami rohadtul hasonlít egy tollhoz. A PDA meg olyan, mint egy jegyzetfüzet. Bennem ez már a kezdetek kezdetén azt az érzést keltette, hogy a PDA-t lehet majdnem úgy használni, mint egy jegyzetfüzetet. És valóban: a titok nyitja az, hogy nem a keyboard-ot kell használni, hanem elsajátítani valamelyik kézírás-felismerő metódusot, így pedig közel kézírás-sebességgel lehet szöveget bevinni a gépbe (persze attól függ, hogy ki milyen gyorsan ír, de magamon tesztelve alig maradt el a digitális bevitel az analógtól, köszönhetően annak, hogy sok karaktert hanyagabb mozdulattal lehet/kell bevinni, mint ahogy leírná az ember).

Ez két okból jó:
- Én soha nem szerettem kézzel írni, átlagos sebességgel és nagyon rusnyán írok, tehát a kézírás-felismeréssel javul az írásképem, vagyis nyomtatott betűkké alakul át az ákom-bákom, más is el tudja olvasni.
- Minek írjak le valamit papírra, ha azt utána úgyis be kell vinnem a számítógépbe? Hogy majd gépelhessek is? Így simán lementem PDA-n a bevitt szöveget, az onnét kezdve digitális formában bárhogyan terjeszthető.

Felhasználási területek:
- POI bemérés vagy trackelés. A kommentet rögtön írhatom a pont comment mezőjébe, így PC-n megjelenítve is egyből látom, nem kell papírról előkeresni az információkat ("A szó elszáll, az írást meg elvesztettem").
- Geocaching. A jelszavakat, multi vadászása során a következő koordinátákat is simán lejegyezhetem.
- Web. Ha van az embernek WLAN adaptere a PDA-ban, akkor tutira böngészni is fog a géppel. Böngészés során pedig milyen kényelmes gyorsan bevinni a webcímeket, keresési kifejezéseket, login nevet/jelszót, fórumhozzászólást.
- Telefon. Nekem telefonos PDA-m van, és mondjuk SMS-t írni, kezelni a kontakt-listát, e-mailt írni így kényelmes. Na jó, van a telómon QWERTY billentyűzet is, de csak fele-fele arányban használom, mert ékezetes betűket stylussal sokkal könnyebb és gyorsabb bevinni, mint bármi mással.

Hátrányok:
- Tanulni kell. Mindegyik kézírás-felismerő eljáráshoz valamennyire igazítani kell az írásképünket, a karakter-formálásunkat. Van, ahol meg kell tanulnunk, hogy bizonyos betűket csak úgy fog felismerni a program, ha az ő által elvárt mozdulattal visszük be. Ez sokakat pár perc próbálkozás után eltántorít, pedig elég lenne lecsekkolni a helpet, hogy az adott karaktert hogyan írják, és máris menne a dolog. Nekem talán pár nap, max. 1 hét volt, amire az általam használt karakterek (köztük ékezetes betűk, számok, írásjelek, műveleti jelek stb.) szinte teljes halmazát fejből (illetve csuklóból) vágtam.
- Buszon, kocsiban, hullámvasúton és hasonló helyeken nem a legjobb eljárás, de ebben semmi meglepő nincs, tollal papírra írni sem jó dolog a fent említett körülmények között.

Ha pedig nem akarod, hogy felismerje az írásod, akkor használható digitális jegyzetfüzetként, ott erre a Notes, na meg egy rakás másik (profibb) program, ami a kézírásodat olyan formában tárolja, ahogy te azt papírra (illetve képernyőre) vetetted. Ez lehet képfájl, saját formátum stb. Persze én megértem, ha ez a többségnek idegen, sőt elmebeteg dolognak tűnik, de én már az ezredforduló előtt is lelkesedtem a PDA-szerű készülékekért, az újságok tesztjei fölött csorgattam a nyálam az érintőképernyő után. Hát így alakult a kapcsolatom az érintőképernyővel és a kézírás-felismeréssel.
[előzmény: (28452) Mengyán, 2008.04.11 13:42:20]

bregő és andorpapahozzászólásai | válasz erre | 2008.04.11 13:23:15 (28449)
Neked! :)
Én párszor próbáltam analóg eszközökkel segíteni a trackelést, de valami miatt az én kezemben minden ceruzahegy kitörik, minden toll pacál és az összes papír gyűrődik, maszatolódik, illetve gyanús módon eltűnik. Ja, und Ich bin Uri Geller. Szóval nem nekem való, ráadásul semmi kedvem otthon még digitálisan bevinni a kézzel feljegyzett adatokat, az esetleg előforduló megfeleltetési hibákról nem is beszélve. Szépen waypoint commentbe vagy properties-be (progitól függően) mehet a leírás. A legtöbb ember azért nem szeret PDA-n gépelni, mert csak a mini virtuálkeyboardot ismeri, használja, a többi módot nem (pedig azokkal lehet gyorsan írni).
[előzmény: (28447) KiVi, 2008.04.11 13:14:53]

bregő és andorpapahozzászólásai | válasz erre | 2008.04.11 13:04:58 (28446)
Nézd a jó oldalát: akkor nem is kell autósnavigáció! :)
[előzmény: (28444) bobi_001, 2008.04.11 12:58:00]

bregő és andorpapahozzászólásai | válasz erre | 2008.04.11 12:42:13 (28442)
Hát, a mai felhozatalból talán egy Asust vennék, abból is a jelenlegi csúcsszériánál korábbit. De mostanában a Magellan ma tárgyalt gépe mozgatja meg a fantáziámat (persze az jóval magasabb árkategória). Na meg a telefonos PDA-k. Meg egyre vonzóbb (=reális) áron adják a Garminokat is, ha sok pénzem lenne, akkor vennék egy iGO-s PNA-t a kocsiba, egy Legend HCx-et pedig terepre, természetesen a meglévő PDA mellé. A Legend szerepe az lenne, hogy trackeljek vele, valamint hátizsákra felcuppantva egy pillantás legyen a térkép. POI keresésre, waypoint rögzítésre természetesen a PDA lenne a tuti. Hát igen, minden csak pénz kérdése.
[előzmény: (28441) bobi_001, 2008.04.11 12:17:27]

bregő és andorpapahozzászólásai | válasz erre | 2008.04.11 11:54:42 (28439)
A SiRF III egy GPS chipset, ami a műholdakról beérkező jelek alapján meghatározza a koordinátákat. Maga a chipset nagyon jó paraméterekkel bír, mondhatni forradalmasította az enduser GPS piacot. Az adott készülék (pl. integrált vevős PDA) műholdas képességei azonban nem egyedül az alkalmazott chipsettől függnek, hanem attól is, hogy a SiRF III chipset milyen minőségű rádiójeleket kap. Ez pedig az antenna minőségétől függ, és a különféle SiRF III-mal szerelt GPS-ek vételi képességei ezért tudnak eltérni egymástól, mert van, ahol gagyi, rosszul kivitelezett antenna rontja a vételt (pl. Fujitsu-Siemens N5xx széria), máshol pedig profi antennával ugyanez a chipset sokkal jobban teljesít (pl. Garmin 60Csx). Tuti tipp tehát nincs, a felhasználók (fórumok) tapasztalataira kell hagyatkozni. Ha sokan írják azt, hogy egy adott PDA vagy BT-s GPS gyengus, akkor valószínűleg az antenna nem sikerült benne jól, ezért érdemes kerülni.
[előzmény: (28437) bobi_001, 2008.04.11 11:49:53]

bregő és andorpapahozzászólásai | válasz erre | 2008.04.11 11:31:46 (28432)
Viszont akkor meg az övcsipeszt kell beszerezned! :)

Amúgy PDA-mnál már leszoktam a tokról, a jelenlegi hátizsákom övpántján van egy méretben pont passzoló zseb, ahonnét fél másodperc alatt elővehető. De amúgy a gondolatmeneted teljesen jogos. :)
[előzmény: (28431) Csigabiga, 2008.04.11 11:27:34]

bregő és andorpapahozzászólásai | válasz erre | 2008.04.11 10:59:18 (28426)
Mérlegelj! Tökéletes választás nincs, csak az igényeidnek jobban/kevésbé megfelelő. Ha nekem kellene választanom, én most is PDA-t vennék, mert ezt szoktam meg, szeretem autóban az iGO-t, terepen a Russát/Navitelt, szeretem a BT-s GPS-eket, az érintőképernyőt, a PDA-n hordozható ládaleírást. Évek óta járom az erdőt PDA-val, eddig nem volt vele problémám. Másnak meg a Garmin készülékével nem volt problémája, nem szereti a hangnavigációt, nem hiányzik az érintőképernyő, hiányozna a nagy üzemidő és a strapabíró készülékház. Neked kell dönteni, mi csak vázoljuk az előnyöket és hátrányokat.
[előzmény: (28415) bobi_001, 2008.04.11 10:19:03]

bregő és andorpapahozzászólásai | válasz erre | 2008.04.11 10:48:56 (28424)
Igen, biztos itt van a turpisság, hiszen maga a SiRF III már bizonyított, elég sok helyen (gondoljunk csak a BT-s vevőkre vagy akár a Garmin 60CSx-re). Na ezért nem minden az, hogy valami SiRF III, Nemerix vagy MTK.
[előzmény: (28423) Csuhás, 2008.04.11 10:45:44]

bregő és andorpapahozzászólásai | válasz erre | 2008.04.11 10:40:26 (28422)
FuSi N5xx család monnyon le, ennél a szériánál szarabb integrált SiRFIII-ast nem láttam, pedig volt már egy kevés PDA a kezemben. Szóval N5xx esetén érthető a véleményed, de ahogy említette más is, bizonyos típusoknál igenis jól csinálták meg a vevőt, az Asus általam tesztelt darabjai eléggé jól teljesítettek terepen is.
[előzmény: (28420) H. Gábor, 2008.04.11 10:29:59]

bregő és andorpapahozzászólásai | válasz erre | 2008.04.11 10:37:06 (28421)
Nézd, ez nem geocacher cucc, ezt GIS felhasználásra szánták, tehát terepi mérésekre, adatbázisok ellenőrzésére, esetleg térképészethez. A VGA nem biztos, hogy szükséges, ahogy a 600 MHz sem, én pl. 100 MHz-en futtatom a Navitelt, és nem zavar, ha 1 másodpercet kell várnom a zoomoláskor, neccesebb (sűrűbb) térképen meg akár 3-5 másodpercet is. Szóval engem nem zavar. 300 MHz-en ez méggyorsabb. Az órajel pedig nem minden, a CPU architektúrája határozza meg, hogy mennyire gyors, így egy régebbi 500 MHz-es PDA procit simán legyalázhat egy újabb 400 MHz-es. Arról nem is beszélve, hogy manapság már nem is feltétlenül a proci a lassú, hanem inkább a RAM, az asztali PC-k gyors DRAM-jaihoz képest a PDA-k nagyon csigák.

Terepi munkához gyakran komoly strapabírás kell, ha eső/hó/sár/mínusz20 van, akkor is mérni kell. Én is a 3.5" híve vagyok, de ha ütésálló házat akarsz csinálni, akkor vagy 3.5-ös kijelzőt használsz és rohadt nagy (meg nehéz) lesz a készülék, vagy kisebb kijelzőt használsz, így kisebb és könnyebb lesz a készülékház, továbbá nő az üzemidő. Nézd meg a Garmin GPS-eket: kisebb kijelző, kisebb méret, nagyobb üzemidő. Melyik terepi Garminnak van VGA kijelzője? Mégis azt mondjuk itt a fórumon (még én is, aki PDA fan vagyok), hogy terepen a Garmin a király. A Magellan új PDA-ja célhardver, nem multimédiás eszköz, nem erőgép.
[előzmény: (28399) H. Gábor, 2008.04.11 09:46:03]

bregő és andorpapahozzászólásai | válasz erre | 2008.04.11 10:23:11 (28416)
Ez azért erőteljesen sarkított kijelentés. Melyik készülék melyik beépített vevőjével kapcsolatban mondod ezt?
[előzmény: (28413) H. Gábor, 2008.04.11 10:13:42]

bregő és andorpapahozzászólásai | válasz erre | 2008.04.11 09:39:09 (28395)
Jó a PDA terepre is, én 3-4 éve nyomom vele, bár itt a fórumon a garminosok vannak többségben, elvégre ez egy túra/geocaching fórum, tehát a terepi felhasználás az elsődleges. Terepen pedig a Garmin az optimális választás. Autóban szerintem a PDA érintőképernyője és hangnavigációja kényelmesebb, bár vannak garministák, akik ezzel sem értenek egyet. Szóval ebben a kérdésben teljes a megosztottság, már csak azért is, mert olyan készülék, ami mindkét célra egyformán megfelel - nincs. Kompromisszumot kell kötni, vagy a terepi vagy az autós felhasználás javára/kárára. A témában sokat olvashatsz a SylverRat-féle FAQ-ban (http://sylverrat.hu/faq/).
Ha a PDA mellett döntesz, akkor a lehetséges túraszoftverekről itt olvashatsz (kezd elavulni a leírás, lassan újat kellene írnom): http://sylverrat.hu/faq/pda-gps.pdf
Aztán pedig érdemes rástartolni a Russa nevű, ingyenes programra, ami kezeli a turistautak.hu és az openmaps.eu ingyenes térképeit, továbbá lehet vele geoládázni is. Erről is született magyar nyelvű leírás, amiben szinte mindent megtalálsz, ami a túrához/geocachinghez kell: http://sylverrat.hu/faq/russa_enciklopedia.pdf
[előzmény: (28390) bobi_001, 2008.04.11 09:30:07]

bregő és andorpapahozzászólásai | válasz erre | 2008.04.11 09:30:02 (28389)
Hát igen, Garminéknál a kiegészítők jó biznisznek számítanak. Persze vannak univerzális tartók is...
[előzmény: (28388) camenzind, 2008.04.11 09:28:41]

bregő és andorpapahozzászólásai | válasz erre | 2008.04.11 09:21:14 (28387)
(Gyorsan; pontosan; olcsón) halmazból tetszőleges 2 elem? :)
[előzmény: (28386) KiVi, 2008.04.11 09:19:42]

bregő és andorpapahozzászólásai | válasz erre | 2008.04.11 09:13:29 (28384)
X < 70000 HUF, tehát a Colorado csak másfél év múlva lesz partiképes ilyen anyagi feltételek mellett. Amúgy tényleg jó lenne.
[előzmény: (28383) KiVi, 2008.04.11 09:11:31]

bregő és andorpapahozzászólásai | válasz erre | 2008.04.11 09:08:29 (28378)
Csak nincs fent mindegyik torrent site-on, keresnie kell annak, akinek ilyesmi kell. Fogalmazzunk úgy, hogy warezba' egyformán könnyű mindegyikhez hozzájutni.
[előzmény: (28377) Yoss, 2008.04.11 09:06:06]

bregő és andorpapahozzászólásai | válasz erre | 2008.04.11 08:47:12 (28372)
Igen, ezek PDA-s progik. Van egy ötletem: megkérsz egy PDA-s ismerőst, hogy kapcsolja ki neked. Telefonos progit nem ismerek, de biztosan van. Meg a SirfDemo is jó PC-n, bár azzal még nem próbáltam kikapcsolni. Hol akadsz el vele?
[előzmény: (28371) pube, 2008.04.11 08:44:33]

bregő és andorpapahozzászólásai | válasz erre | 2008.04.11 08:40:15 (28369)
SirfTech vagy APLSirf, ajánlott irodalom: Russa enciklopédia vége, SylverRat FAQ:
http://gps.info-racio.hu/dl.php?dt=I&fn=russa.pdf&id=russa.pdf_i
http://sylverrat.hu/faq/
[előzmény: (28368) pube, 2008.04.11 08:36:32]

bregő és andorpapahozzászólásai | válasz erre | 2008.04.11 08:36:06 (28367)
Ajánlott olvasmány a SylverRat FAQ, ami az itteni fórumozók tudásbázisa: http://sylverrat.hu/faq/
Itt sok kérdésre választ találsz.

Ha Windows alapokban gondolkodsz, akkor a PNA-kat azonnal felejtsd el, nem lehet rájuk turistatérképeket rakni és rettentően korlátozott az üzemidejük. A PDA-k már jobbak, azokra telepíthető az iGO (ez fut a PNA-k többségén is), valamint a turistatérképeket kezelő szoftverek is.
Ha többségében autóban akarod használni, akkor valóban a PDA a jó választás. Ha azonban inkább terepre vágysz, akkor érdemes megnézni a Garmin kütyüket, mostanában nagyon lementek az árak ezen a piacon is, tuti vétel mondjuk a Garmin Legend HCx, bruttó 55 rugóért, ehhez már csak AA ceruza akksikat és egy microSD kártyát kell venni, tehát kb. 60 rugóból kijössz. Na meg kell hozzá navigációs szoftver, Magyarország területén a NaviGuide ajánlott (azonos térképekre épül, mint az iGO). Külföldi területek térképeiről majd felvilágosítanak a garministák. A turistautak.hu térképei pedig ingyenesek. Ha budapesti vagy, akkor ajánlok boltot, ahol értenek is hozzá (nem úgy, mint Media Markt, Electro World és társai), ráadásul szívesen megmutatnak minden kütyüt, mindegyiket meg lehet nyomkodni, ki lehet próbálni: http://geochallenge.hu/
[előzmény: (28364) bobi_001, 2008.04.11 08:29:14]

bregő és andorpapahozzászólásai | válasz erre | 2008.04.11 08:23:38 (28362)
Ja, és még két klasszikus cucc, az egyik azért, hogy mindig nálad legyen, a másik pedig azért, hogy tudd, mennyinél jársz:
http://napielet.hu/a_te_napod/post/2051/sornyitos_ov
http://napielet.hu/a_te_napod/post/2057/szamlalos_sornyito
[előzmény: (28361) bregő és andorpapa, 2008.04.11 08:19:32]

bregő és andorpapahozzászólásai | válasz erre | 2008.04.11 08:19:32 (28361)
Ez igaz, a német oldal már összeszedett ezer bizonyítékot az állítás igazolására: http://stuff.twoday.net
[előzmény: (28360) olahtamas, 2008.04.11 07:53:51]

bregő és andorpapahozzászólásai | válasz erre | 2008.04.11 07:43:01 (28359)
Ja, és a PDF szerint van benne még villanycompass, barométer és G-szenzor (ez utóbbi gondolom giroszkóp akar lenni, csak így jobban hangzik). Ilyet eddig csak a kézi GPS-eknél láttunk. A PDF valahol hibás is, mert vagy nem SiRFIII, vagy nem 12 csatornás.
[előzmény: (28358) bregő és andorpapa, 2008.04.11 07:37:00]

bregő és andorpapahozzászólásai | válasz erre | 2008.04.11 07:37:00 (28358)
Nézd a mögötte lévő elvet! Nem erőművet akartak csinálni, hiszen nem az számít, hogy 500 vagy 600 MHz-es proci ketyegjen benne, nem is a VGA felbontás, hanem az, hogy van végre egy PDA, ami WM6-ra épül (tehát minden progi elfut rajta) és ceruza akksival megy! Ez már önmagában is kivételes, ha a terepi képességekre gondolunk! Hiszen eddig LiIon akksikkal 4-10 órát lehetett terepen használni, a töltés nehézkes, pótakksit cipelni nem tú elegáns és nem is túl olcsó. Ceruza AA viszont olcsó és kicsi. És akkor az egész meg van még bolondítva egy masszív házzal, ami a PDA-k egy másik betegségét hivatott jelentősen csökkenteni (azért az érintőképernyő biztos nem ütésálló, de a többi része az, ja meg vízálló is). Ja, és azt is vedd figyelembe, hogy az átlagos ipari PDA-khoz képest sokkal kisebb a mérete. Vagyis aki Windows Mobile alapokra szereti helyezni a természetjárást (pl. én), annak kiváló választás, hiszen mindent tud, amit egy terepezős PDA-nak tudnia kell, ráadásul sokkal ellenállób kivitelben, mint az átlag (pl. a FuSi N560). Az ára horror, de az új cuccok megjelenéskor mindig drágák, lesz ez kevesebb is.

Terepre meg nem kell erőmű, nem videót akar az ember nézni, hanem térképszoftvereket, ezeknek pedig a 100-300 MHz + 64 Mbyte RAM is bőven elég (kinek nem fut el a Russa vagy Navitel vagy OziExplorer ilyen vason?). Az AA akksi pedig rávilágít arra a tényre, hogy a PDA ipar direkt nem akarja ezt az erőforrást használni, hiszen így bevételtől esik el az akksigyártó, pedig a jelek szerint 2xAA bőven elég egy korszerű vas meghajtásához is. A készülék amúgy kompromisszum-terhelt, hiszen a kis méreten tartás (és energiagazdálkodás) miatt a szokásos 3.5" helyett kisebb kijelzőt kapott a gép, ez az ujjal való kezeléskor nem szerencsés. De először ki kéne próbálni, addig csak teoretikus dolgokat tudunk mondani. Én szívesen vállalnám a tesztelést (remélem, hogy olvassa ezt egy Magellan fejes)! :)
[előzmény: (28352) H. Gábor, 2008.04.10 20:16:35]

bregő és andorpapahozzászólásai | válasz erre | 2008.04.09 10:51:21 (28312)
A Russa támogatja a MapSource formátumokat, tehát .mps és .gdb. Emellett az OziExplorer .wpt formátumát is megeszi, tehát ezek közül lehet választani. Túl nagy különbség nincs, korábban nem mindegyiket szerette a geocaching.hu által kreáltak közül, de ez mára (ha jól emlékszem) megoldódott. Ha pedig a Russában felvett pontokat akarod exportálni (pl. PC-n akarod őket nézegetni), akkor ugyanezeket a formátumokat tudod választani, én az OziExplorer .wpt-jét szeretem, mert azt több GPS-es program kezeli, mint a Garmin .mps és .gdb formátumát.
[előzmény: (28309) ThomTech, 2008.04.09 10:11:09]

bregő és andorpapahozzászólásai | válasz erre | 2008.04.09 10:45:18 (28311)
A VisualGPS hagyományosan átlagol, illetve használja a legkisebb négyzetek eljárását is, ez utóbbit geodéziai méréseknél szokás szeretni, mivel figyelembe veszi a hibát is, amivel a GPS mérések mindig terheltek.
Alapszinten: http://hu.wikipedia.org/wiki/Legkisebb_n%C3%A9gyzetek_m%C3%B3dszere
Komolyabban: http://geo.efe.hu/hun/onlinejegyzet/hibaelm/index.htm
A program által méterben kiírt adat tehát nem a klasszikus értelemben vett pontosságot jelzi (ezért van eltérő adat a hagyományos átlagnál és a least square-nél), hanem (ahogy írja is) a standard deviációt, vagyis azt, hogy mennyire szórnak a mérési eredmények az egyik vagy másik módon kalkulált átlaghoz képest. Pl. a napi átlaghőmérséklet lehet nálunk és egy majdnem egyenlítői területen is (hasra ütök) 16°C, de míg nálunk ez az átlag úgy jön ki, hogy a hajnali 8 fokot, a déli 27 fokot és az esti 15 fokot átlagoljuk, addig a másik helyen ez -5 fok, 40, és 15 fokkal jön ki, tehát jóval nagyobb a különbség a mért értékek között, nagyobb a szórás, vagyis a sima átlagérték nem sok információt hordoz, például nem derül ki belőle, hogy hajnal rohadt hideg lesz, napközben pedig hőség. Ezért jó tudni, hogy mekkora a szórás.

Mezei BT-s GPS-szel szerintem nem érdemes komolyan foglalkozni a korrekciós eljárásokkal, földi és EGNOS hibajavítással és hasonló finomságokkal, mert nagy valószínűséggel maga a hardver nincs teljesen felkészítve ezek korrekt kezelésére, illetve nem erre van optimalizálva hardveresen (gondolok itt pl. az antennára).
[előzmény: (28298) poce, 2008.04.08 21:54:57]

bregő és andorpapahozzászólásai | válasz erre | 2008.04.08 12:57:18 (28270)
Sőt, a HTC készülékeken általában nem túl bonyolult a szolgáltatótól való függést csökkenteni (check out: xda-developers.com). Továbbá rengeteg T-Mobile logós független MDA található a neten (apronet, vatera stb). Ha 2.7-2.8" a téma, akkor nagy valószínűséggel én is HTC-t vennék, bár kérdés, hogy érdemes-e megfizetni a GSM funkciót, ha az embernek nincs rá szüksége.
[előzmény: (28264) petika, 2008.04.08 07:40:02]

bregő és andorpapahozzászólásai | válasz erre | 2008.04.07 23:22:18 (28262)
Russa enciklopédia - ebben benne van szinte minden, amit egy átlagos PDA-s cachernek-túrázónak tudnia kell: http://gps.info-racio.hu/dl.php?dt=I&fn=russa.pdf&id=russa.pdf_i
[előzmény: (28261) Apexsek, 2008.04.07 23:20:25]

bregő és andorpapahozzászólásai | válasz erre | 2008.04.07 22:48:12 (28260)
Szoftvere válogatja, pl. a Garmin Mobile XT-vel bármely PDA ugyanúgy működik, mint egy Garmin nüvi. A Russa amúgy egy viszonylag kezdetleges szoftver, több funkció is hiányzik belőle, illetve nincs tökéletesen megvalósítva, ellenben nagyon kicsi a gépigénye és teljesen jól kezeli a turistautak.hu ingyenes térképcsaládját (maga a Russa is ingyenes már). Lehet vele tracket rögzíteni és importálhatók a geoládák is, így a felhasználók jelentős részének nincs oka panaszra.
[előzmény: (28259) Apexsek, 2008.04.07 22:12:00]

bregő és andorpapahozzászólásai | válasz erre | 2008.04.07 21:55:50 (28258)
Ez a Russában nem működik. Ott a tracks.bin tárolja az utolsó 10000 pontot, ezt lehet törölni vagy megtartani, egyéb opció nincs. A különféle .mps fájlok ettől függetlenek, ezek nem jelennek meg a programban.
[előzmény: (28257) Apexsek, 2008.04.07 21:52:42]

bregő és andorpapahozzászólásai | válasz erre | 2008.04.07 21:42:16 (28255)
Valóban jó dolog a 2.7-2.8" kijelző, de tapasztalatból mondom, hogy érintőképernyőnek ez terepen már kicsi. Van 3.5" PDA-m és 2.8" méretű telefonos PDA-m, és bizony a kisebben már sem az iGO, sem az outdoor programok (Russa, Navitel) nem kényelmesek annyira, persze ez a nagy ujjaimnak is betudható, valamint annak, hogy évekig a 3.5" volt nekem az alap. Hétköznapi körülmények között persze a 2.8" bőven elég, telefonos PDA-ból meg a 3.5" lenne túl nagy.
[előzmény: (28251) huntah, 2008.04.07 21:08:10]

bregő és andorpapahozzászólásai | válasz erre | 2008.04.07 21:39:30 (28254)
A SirfTechben van factory reset (emlékeim szerint NMEA és SIRF protokollban is), ez a GPS-t az eredeti, gyári állapotába dobja vissza, ez kell neked.
[előzmény: (28250) Karakke, 2008.04.07 20:55:29]

bregő és andorpapahozzászólásai | válasz erre | 2008.04.07 09:28:46 (28216)
Érdemes eljátszani a Windows GPS beállításaival is, katasztrófa, amit a WM5 és WM6 csinál GPS automatikus kezelése címszó alatt. A Russának pedig mennie kell A P360/P560 alatt, én már láttam, és van olyan cimborám, akinek megy. Nem hinném, hogy a Mio hardveresen tiltja a progit! :)
Na meg nem a GPS kezelés nem túl nagy mutatvány, a megfelelő portra kell kiböfögni néhány mondatot, és várni, hogy mit szól vissza a periféria. Az egészet csak az idióta szoftveres réteg bonyolítja meg, tehát minden a beállításokon múlik.
[előzmény: (28212) ID24, 2008.04.07 07:59:43]

bregő és andorpapahozzászólásai | válasz erre | 2008.04.06 22:30:14 (28203)
Russa enciklopédia megvolt? Meg a belinkelt FAQ többi leírása is? Mert a Russa bizony fut az összes Mio PDA-n, kezdve a WM2003-asokkal egészen a legújabb WM6.0-ás kütyükig, tehát "a hiba nem az ön készülékében van". Fuss neki az egész FAQ-nak, le merem fogadni, hogy gyorsan sikerült talpra állítani a Russát is.
[előzmény: (28201) Cinege42, 2008.04.06 21:37:28]

bregő és andorpapahozzászólásai | válasz erre | 2008.04.04 13:50:15 (28092)
Elgépelés, dhpc helyett dhcp.

Másodszor pedig: ha valami alap router, amin igazából semmi sincs beállítva, akkor lehet fix IP-vel is vagánykodni. Ha kicsi a hálózat (pl. 8 portos router), akkor fejből kiszámolható, hogy melyik az az IP, amit már tutira nem oszt ki, azt belövöd és örülsz. A kis házi webszerverem egy windows-os pici hálózatban volt eldugva, és mivel az ftp, http és ssh port átirányítását a router beállításánál csak fix IP-re lehetett kérni, így muszáj volt a fent vázolt módszert alkalmaznom.
[előzmény: (28091) bregő és andorpapa, 2008.04.04 13:44:24]

bregő és andorpapahozzászólásai | válasz erre | 2008.04.04 13:44:24 (28091)
Nem lehet, hogy valami miatt fix IP-t akar magának a gép? Most fejből nem tudom, hogy az UHU Debian alapú-e, de ha igen, akkor talán a /etc/network/interfaces-ben megnézhetsz mindent. Kellene találnod egy ilyen sort: iface eth0 inet dhcp. Ha a DHCP helyett static van, akkor már meg is találtuk a problémát. Ha ennyi lenne, akkor javítsd és /etc/init.d/networking restart.
Vagy gyorsan: ifconfig eth0 dhpc start majd ifconfig eth0 dhcp status. Persze lehet, hogy rosszul emlékeztem, és az is lehet, hogy nem itt van a probléma.

Persze azért nem árt megnézni először, hogy mit mond az ifconfig magától, hátha már ott kiderül a bibi.
[előzmény: (28086) BiharyG, 2008.04.04 13:15:26]

Lapozás: előző | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 | 16 | 17 | 18 | 19 | 20 | ... | következő

Egy lapon megjelenő sorok száma:

új hozzászólás | témák listája


Bejelentkezés név:  jelszó:   tárolás [regisztráció]

Felhasználónevedet és jelszavadat a geocaching.hu oldalon is használhatod!

[ kezdőlap ] [ térkép ] [ + felmérések ~ ] [ + útvonalak ~ ] [ + poi ~ ] [ belépés ] [ faq ] [fórum] [email]

A weboldal működése és tartalma folyamatos fejlesztés alatt áll, köszönettel vesszük az észrevételeket a fejlesztési ötletek oldalon.
A turistautak.hu-ra feltöltött track-eket és a letölthető térképeket, azaz térképi adatbázist az ODbL licencnek megfelelően bárki használhatja.
Minden egyéb anyag előzetes írásbeli engedély nélkül csak magáncélra használható fel. jogi tudnivalók