A kézi Garmin GPS-ek saját fejükben csak időt, szélesség-hosszúság adatot és magasságot tárolnak egy-egy trackponthoz. Gondolom, hogy vannak egyes hajós GPS-ek, ahol depth (mélység) is kerül hozzájuk, nyilván ezért van meg a helye az .mps fájlban. A MapSource elrejti a depth oszlopot, ha a track nem tartalmaz ilyen adatot, egyébként viszont ott virít az altitude után, tudok mutatni ilyet. (Az eTrex-ek ráadásul csükkentett pontossággal tárolják a szélesség-hosszúság adatot, összesen 2x3 bájton egy pozíciót, ettől szögletesek a finom részletek.)
Ha egy Garmin GPS-ből tracket töltesz le, ezt csak Garmin protokollon tudod megtenni (NMEA-n nem!), és ilyenkor a GPS memóriájából már nem fog előjönni HDOP/EPE, mert nem is tárolta le.
Ha egy GPS-ből NMEA-t kérsz valós időben kijönni, abban benne lehet a HDOP és/vagy az EPE, egy NMEA loggerrel ezt el tudod tároltatni. Ez történik a Cetus GPS esetében is, az ugyan nem a teljes NMEA kimenetet rögzíti, hanem csak egy pár értéket, de szerencsére minden fontosat belesűrít trackpontonként 22 bájtba, amit aztán a konverterem értelmez és .mps vagy .plt fájlt készít belőle, ezekben feltüntetve a HDOP-t az .mps fájlban a dept mezőben, illetve a .plt sorvégeken.
Utóbbinál van még műholdak száma és a GPS által számított sebesség és irány is, ami azért térhet el a MapSource által kiírttól, mert az az időből és a koordinátákból számítja vissza ezeket, nem mindig pontosan, különösen nem az eTrex-logok szögletessége miatt.[ előzmény: (1121) tomcat, 2004.10.07 13:28:50] |